EmekManşetTürkiye

EMO, anket sonuçlarını açıkladı: Her beş işsiz elektrik mühendisinden biri pandemide işsiz kaldı

0

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği‘ne bağlı (TMMOB) Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şubesi koronavirüs salgını başladığından beri odaya üye 4 bin 126 kişiyle yaptıkları “Sizi Merak Ediyoruz” başlıklı anketin sonuçlarını yayımladı.

Oldukça çarpıcı sonuçlar ortaya koyan anket çalışmasına göre, her beş kadın elektrik mühendisinden biri işsizlikle karşı karşıya. Bunun yanında, emekli olup çalışan elektrik mühendisi sayısı da yüzde 21,6.

Anket sonuçları

EMO, tarafından paylaşılan anket sonuçları şöyle:

  • Elektrik mühendisleri içerisindeki genel işsizlik oranı yüzde 12,6 iken, 1990 sonrası doğumlu elektrik mühendisleri arasında işsizlik oranı yüzde 23,6

  • Emekli olup da çalışan elektrik mühendisleri oranı yüzde 21,6. Bu durum emekli maaşlarının yetersizliği nedeniyle yeni bir işte çalışmadan yaşamlarını sürdürmeye yetmediğini göstermektedir. Bu sebeple 65 yaş üstü kısıtlamaların getirdiği zorluklara rağmen her beş emekli elektrik mühendisinden biri çalışmaya devam etmektedir.

  • Cinsiyet ayrımcılığı iş konusunda da bütün yakıcılığıyla devam ediyor: İşsizlik kadın mühendisleri daha çok etkiliyor. Her beş kadın elektrik mühendisinden biri işsizlik sorunu yaşamakta. Genel işsizlik içerisindeki işsiz kadın elektrik mühendisi oranı yüzde 20.

  • Pandemi sürecinin yarattığı işsizlik de göze çarpmaktadır. Ankete katılan her beş işsiz meslektaşımızdan biri işini pandemi sürecinde kaybettiğini belirtmektedir. Pandemi sürecinde işini kaybeden elektrik mühendislerinin oranı yüzde 19,23 gibi ciddi bir orana denk gelmektedir.

‘Sosyal devletin iflası’

EMO İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kocatepe, anket sonuçlarına ve pandemi sürecine dair şu değerlendirmelerde bulundu:

‘Sizi Merak Ediyoruz’ başlığıyla yürütülen anket yaklaşık bir yıllık üye aramaları sonucudur ve çok büyük emek sonucudur, bu açıdan emeği geçen tüm çalışanlarımıza ve Yönetim Kurulu üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Yaptığımız anket, üyelerimizin durumunu tüm çıplaklığı ile gözler önüne sererken, uzun yıllardır ülkemiz kaynaklarının ve gelirlerinin iç ve dış savaşlara, ve son 15-20 yılda her geçen gün katmerleşen talan, yağma ile üç beş müteahhite, sermaye gruplarına aktarılmasının fotoğrafıdır.

Bu fotoğraf aynı zamanda, iktidarın çıkar çemberlerinin dışında kalanlarda belirsizlik, tedirginlik, geçim ve sağlık krizi içinde yaşayamaya mahkum edilen tüm yurttaşların hikayesidir. Genç mühendisler içerisindeki işsizlik oranının yüksekliği; plansız, programsız, esas itibarıyla propaganda amacıyla öğretim görevlisi bile olmadan açılan üniversitelerden her yıl mezun edilen ama istihdam alanı açılmayan binlerce, onbinlerce gencimizin yaşadığı çaresizliğe işaret etmektedir. İş
açısından en şanslı bölge olan İstanbul şube sınırları içindeki üyelerimizle yaptığımız ankette ortaya çıkan yüzde 23,4 lük genç işsizlik oranının diğer bölgelere nasıl yansıdığını düşünmek bile istemiyoruz.

Ankette beş emekli meslektaşımızdan birinin çalıştığını görüyoruz, bu çok üzücü bir durumdur. Tüm emeklilerimizin olduğu gibi emekli mühendislerin gelirlerinin yoksulluk sınırının bile altında olması, çalışmadan yaşamaya imkan sağlamamaktadır. Emeklilerimize çalışmadan yaşayamayacakları bir maaş vermek sosyal devletin iflası ve yönetenlerin yüz karasıdır.

Anketimizin gerçekleştiği zaman dilimi olan pandemi sürecinde, dünya ölçeğinde zengin, yoksul ayrımı, sınıflar arası uçurum ve bunun vahim sonuçları bütün çıplağıyla gözler önüne serilmektedir.
Emperyalist ülkeler, yurttaşlarını birkaç tür aşı ile koruma altına alırken, kimi yoksul ülkelere aşı bile verilmemektedir. Bu durum insanlık adına en hafifinden utanç duyulacak bir durumdur. İktidarın, pandemi sürecinde de en açık şekilde üç-beş müteahhite, büyük sermayeye oluk oluk para aktarmaya devam ederken çalışanlara, esnafa, günlük çalışma ile yaşamını sürdürmek zorunda kalanlara, dünyanın en az destekte bulunan iktidarlarından biri olduğunu görmekteyiz.

Mevcut iktidar bu hali ile cumhuriyet tarihinin en sermaye, zenginsever iktidarı olduğunu bir defa daha göstermekten geri durmamıştır.
Pandemi sürecinin başında maske dağıtımında gösterdiği beceriksizlik, pandemi sürecinin idare edilmesinde de kendini göstermiş, yapılan yanlış uygulamaların binlerce insanımızın fazladan hastalanmasına, ölümüne neden olmuştur. Aşı üretiminde dünyanın sayılı kuruluşlarından olan Hıfzısıhha Enstitüsünün yok edilmesi ile maske dağıtımında gösterilen beceriksizlik aşı temini konusunda çok daha vahim bir hal aldığını görüyor ve bu durumu hep beraber izliyoruz.

Pandemi sürecinde de yaşamın sürmesi için zorunlu meslekler arasında yer alan elektrik mühendisliği, aşı programında da öncelikli meslekler gurubunda yer alması beklenirken, öncelikli guruplarda yer verilmemesi gene bir yönetim hatası olarak karşımıza çıkmaktadır.
Her şeye rağmen insanlığın bu karanlık ve zor günlerden çıkarak iyiliğin çoğaldığı ve yaşamın kazandığı günlere varacağımızı biliyor ve bunun için mücadelemize devam ediyoruz.”

More in Emek

You may also like

Comments

Comments are closed.