Dünya

Ekvador’da zafer Correa’nın

0

Latin Amerika’nın solcu liderlerinden biri daha iktidarını güvence altına aldı. Ekvador’da görevdeki Devlet Başkanı Rafael Correa rakiplerini büyük bir hezimete uğratttı.

İlk sonuçlara göre Rafael Correa oyların yaklaşık yüzde 56’sını aldı. ABD’de ekonomi eğitimi almış olan 49 yaşındaki Correa’nın en yakın rakibi Guillermo Lasso’ya verilen destek yüzde 24’te kaldı. Lasso seçim yenilgisini kabul etti. Correa zaferinin kesinleşmesinden sonra başkanlık sarayı önünde toplanan taraftarlarına seslendi. “Bu zafer size aittir” diyen Correa, “tarih yazacaklarını” söyledi.

Devlet başkanlığı koltuğuna 2007 yılında oturan Rafael Correa’nın görevdeki ilk döneminin sona erme tarihi 15 Ocak 2011 iken yeni anayasa seçimleri 26 Nisan 2009’a çekmiş, bu tarihteki seçimde oyların yaklaşık yüzde 60’ını alarak görevini sürdürmeye hak kazanan Correa’nın 2013’te bir kez daha devlet başkanlığına aday olma yolu açılmıştı.

Ekonomi ve sosyal politikaları Correa’ya özellikle alt gelir gruplarının desteğini sağlamış, Ekvador’un 2007’den önceki 10 yıl içinde 7 devlet başkanı eskitmesi de Correa döneminin ülkeye istikrar getirdiği değerlendirmelerine temel hazırlamıştı.

(DW)

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.