Dünyaİklim ve EnerjiManşet

Önce Ekvador, sonra Balkanlar’da elektrik kesintileri: Gözler sıcak dalgalarında

0
Fotoğraf: AP

Karadağ, Bosna, Arnavutluk ve Hırvatistan sahillerinin büyük bir kısmında yaşanan büyük elektrik kesintisi, ülkede bir kaosa neden oldu. Geçtiğimiz günlerde de Ekvador‘da ülke çapında bir elektrik kesintisi yaşandı. Ekvador’da yaklaşık 18 milyon insanın birkaç saat boyunca elektriksiz kaldı. Başkent Kito‘daki metro ulaşımı tamamen durdu. Ekvador Bayındırlık Bakanı Roberto Luque, kesintiye elektrik sistemlerine yatırım yapılmamasını gerekçe gösterdi:

“Yıllardır bu sistemlere yatırım yapmayı bıraktık ve bugün bunun sonuçlarını yaşıyoruz.”

Ekvador’da Nisan ayında yaşanan kuraklık sonrası hükümet, büyük şehirleri saatlerce elektriksiz bırakan bir dizi planlı kesinti ilan etmek zorunda kalmıştı.

Kito Belediye Başkanı Pabel Muñoz son elektrik kesintisinin çok geniş çaplı olduğunu belirterek “Kendi ayrı sistemi olan metronun bile elektriği kesildi” dedi.

Fotoğraf: Reuters

Guayaquil’de elektrik kesintisi sırasında bir müşterisinin saçını kesmekte olan kuaför Diana Rosales, Expresso gazetesine şunları söyledi:

“Çok fazla fatura ödediğimiz halde berbat bir hizmet almaya devam etmemiz adil değil.”

BBC’nin aktardığına göre; yerel medya bazı bölgelerde içme suyuna erişimin askıya alındığını bildirirken, bazı bölge sakinleri kesinti konusunda herhangi bir uyarı yapılmamasından duydukları hayal kırıklığını dile getirdi.

Guayas sakini Andrew Medina, Expresso’ya yaptığı açıklamada, “Şimdi evimdeki şişeyle mucizeler yaratmak zorundayım” dedi.

Eğitim Bakanlığı, ülke genelindeki eğitim kurumlarında gece saatlerindeki derslerin de askıya alındığını ve çevrimiçi olarak yapıldığını bildirdi.

Kesintinin meydana gelmesinden birkaç saat sonra ülkedeki elektriğin yüzde 95’inin geri geldiği açıklandı.

Ülkenin enerjisinin büyük bir kısmı komşu Kolombiya‘dan geliyor.

Fotoğraf: AFP

Balkanlar’da elektrik kesintileri

Karadağ, Bosna, Arnavutluk ve Hırvatistan‘da yaşanan elektrik kesintisi ise yaşamı kesintiye uğrattı. Sıcak dalgaları sırasında yaşanan kesinti nedeniyle klimalar kullanılamazken trafik ışıklarına kadar ülkeler karanlığa gömüldü.

Karadağ Enerji Bakanı, kesintinin yüksek sıcaklıkların yol açtığı elektrik tüketimindeki ani artıştan ve sıcağın kendisinden kaynaklandığını söyledi.

Elektrik dağıtım sistemleri, transfer ve ticarete olanak sağlamak üzere Balkanlar genelinde birbirine bağlı şekilde kullanılıyor.

Karadağ’ın başkenti Podgoritsa‘da öğrenci olan 24 yaşındaki Gentiana, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Bu sıcakta bunun olmasını bekliyorduk” dedi.

Yetkililer ve sosyal medya kullanıcıları, elektrik ve wifi ağlarının saat 13.00 civarında kesildiğini söyledi. Operatörler, öğleden sonra arzı yeniden sağlamaya başladıklarını bildirdi.

Fotoğraf: Calliopejen1/Wikimedia Commons

Sıcaklık 40 dereceye ulaştı

Reuters’ın aktardığına göre; Bosna‘nın başkenti Saraybosna ile Banja Luka ve Mostar şehirlerinde trafiğin durma noktasına geldiğini, bölgenin bazı kesimlerinde sıcaklığın 40 santigrat dereceye ulaştığını söyledi.

Yerel halk, Podgoritsa’da pompaların çalışmayı durdurması nedeniyle birçok kişinin su kaybettiğini bildirdi. Klimalar kapandı ve turist dükkanlarındaki dondurmalar eridi.

Devlet televizyonu HRT’nin bildirdiğine göre Hırvatistan’ın kıyı kenti Split‘te de trafik tıkandı. Ambulans sirenlerinin şehrin dört bir yanında çaldığını da bildirildi.

Karadağ Enerji Bakanı Sasa Mujovic bir televizyon yayınında yaptığı açıklamada, “Arıza, şebeke üzerindeki ağır yük, yüksek sıcaklık nedeniyle güç tüketimindeki ani artış ve yüksek sıcaklıkların bir sonucu olarak meydana geldi” dedi.

Mujovic, uzmanların halen arızanın nereden kaynaklandığını tespit etmeye çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Arnavutluk Enerji Bakanı Belinda Balluku, Arnavutluk ile Yunanistan arasındaki enterkonnektörde bir arıza olduğunu ve Karadağ ile Hırvatistan ve Bosna’nın bazı bölgelerinde de benzer durumlar yaşandığını duyduğunu söyledi. Enterkonnekte sistemi, enerji üretim noktasından tüketicilere kaliteli ve güvenilir bir enerji iletmek için kullanılan bir bağlantı tekniği olarak kullanılıyor.

Yüksek sıcaklık ve kesintilerin ilişkisi

Balluku bir konuşmasında, tam bir soruşturmanın zaman alacağını ancak ilk analizlerin “şu anda iletim sistemindeki büyük hacimli güç ve rekor seviyelerdeki çok yüksek sıcaklıkların bu teknik sorunu yarattığını” öne sürdüğünü ekledi.

Balluku, Arnavutluk’ta elektriğin yarım saat içinde geri geldiğini, ancak elektrik kullanımı ve ısı seviyeleri hala yüksek olduğu için ülkenin daha fazla kesinti riski altında olduğunu söyledi.

Fotoğraf: AP

Hırvatistan’ın devlet haber ajansı HINA, ismi açıklanmayan kaynaklara dayanarak arızanın Karadağ’da başladığını belirtti.

Hırvatistan’ın HOPS elektrik iletim şirketi yöneticisi Danko Blazevic, ne olduğunu kesin olarak söylemek için çok erken olduğunu söyledi.

Blazevic, “Avrupa kurumları bu tür kesintileri raporlamaktan sorumludur. Spekülasyon yapmak sorumsuzluk olur çünkü soruşturma genellikle altı ay sürer” dedi.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.