DünyaManşet

80 yıl önce yerinden edilen Siekopai halkı davayı kazandı, evine dönüyor

0

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da 1940’lı yıllarda savaş gerekçesiyle zorla yerinden edilen Siekopai yerli topluluğu hukuk mücadelesini kazandı. Yerli halk, 80 yılı aşkın sürenin ardından yerlerinden edildikleri topraklarına geri dönecek.

CNN International‘ın aktardığına göre, yerlilerin toprak haklarının savunulması için çalışan “Amazon Frontline” kuruluşu, istinaf mahkemesinin, Peru sınırında bulunan Pë’këya bölgesinin mülkiyetine ilişkin davada Siekopai topluluğu lehine karar verdiğini bildirdi.

45 günde taşınacaklar

1940’larda Peru ve Ekvador arasındaki savaş sırasında yerlerinden edilen ve bugün 800 mensubu bulunan topluluk, geçtiğimiz eylül ayında Ekvador devletine dava açmış, atalarından kalan mülkler üzerindeki haklarının ihlal edildiğini belirtmişti.

Sucumbios Bölge Mahkemesi, davayı karara bağlayarak, Ekvador Çevre Bakanlığı’na 104 bin dönümlük alanın mülkiyet hakkını halka geri vermesi için 45 gün süre tanıdı.

Ekvador Siekopai Ulusu Başkanı Elias Piyahuaje, karar için “Bu, Siekopai Ulusu için tarihi bir an. Pë’këya toprakları her zaman bizim olmuştur ve bizim olacaktır. 80 yıldan uzun bir zamandır topraklarımızı geri almak için çabalıyoruz. Bu gezegen üzerinde kültürümüzün korunması için mücadele ediyoruz. Bu topraklar olmadan Siekopai halkı olarak var olamayız” değerlendirmesi yaptı.

Tüm yerli halklar için emsal oluşturuyor

Mahkeme kararının, aynı zamanda Ekvador hükümetinin koruma alanında bulunan toprakların mülkiyet hakkını ilk defa yerli bir halka geri vermesi olma özelliği taşıdığına dikkat çeken Amazon Frontline  “Bu, Latin Amerika ve dünya çapında topraklarını geri almak için mücadele eden tüm yerli halklar için çok değerli bir emsal teşkil ediyor” açıklaması yaptı.

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.