Hayvan HaklarıManşet

Dünyanın en etkin hayvan savunucusu örgütlerinden biri Türkiye’den

0

Hayvan hakları alanında çalışan kuruluşları dünya genelinde değerlendiren Animal Charity Evaluators (ACE), bu yıl Kafessiz Türkiye kampanyasını yürüten Çiftlik Hayvanlarını Koruma Derneği’ni (ÇHKD) dünyanın en etkin hayvan savunuculuğu derneklerinden biri olarak seçti.

Hayvanlara yardım etmenin en etkili yollarını bulmak ve teşvik etmek için çalışan bir kuruluş olan ACE, dünya üzerinde bu değerlendirmeyi kapsamlı bir şekilde yapan tek kuruluş. Topladıkları verilere bakarak her yıl dünyada hayvan hakları alanında çalışan kuruluşların ne kadar etkili olduğunu değerlendiriyor.

Kafessiz Türkiye ve Balık Refahı kampanyaları etkili oldu

ACE tarafından, programlar, maliyet etkinliği, liderlik-kültür kriterleri göz önünde bulundurularak yapılan somut değerlendirmeler sonucunda, yürüttüğü Kafessiz Türkiye ve Balık Refahı programları ile Çiftlik Hayvanlarını Koruma Derneği, dünyanın en etkin hayvan hakları savunuculuğu derneklerinden biri seçildi.

Yumurtası için yetiştirilen tavukların hapsedildiği zalim ve çağdışı kafes sistemine son verilmesi için çalışan Kafessiz Türkiye Kampanyasının yürütücüsü olan ÇHKD uluslararası düzeyde bu ünvanı kazanan  Türkiye’den ilk dernek oldu.

Bu yıl ACE’nin listesinde dünyanın dört bir yanından 15 kuruluş tavsiye edildi.  Bu yıl ilk kez değerlendirmeye alınan ÇHKD, “Standout Charity” (Dikkat Çeken Kuruluş) ünvanını aldı.

Değerlendirme sonucunda tavsiye edilen diğer uluslararası STK’lardan bazıları şöyle: The Humane League, Wild Animal Initiative, Compassion in World Farming.

Tam liste.

ACE tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

Kafessiz Türkiye olarak da bilinen Çiftlik Hayvanlarını Koruma Derneği, Türkiye’de kurumların kafessiz yumurta taahhütleri vermesini sağlayarak çiftlik hayvanlarının refah standartlarını iyileştirmek için faaliyet gösteriyor. Buna ek olarak çalışmaları; hayvan savunuculuğu hareketini güçlendiren medya görünürlüğünü, eğitim serilerini, etkinlikleri, ittifaklar kurmayı ve gönüllüleri eğitmeyi içeriyor. Çalışmalarının çoğu yumurtası için yetiştirilen tavuklara odaklanıyor bir kısmı ise çiftlik balıklarına odaklanıyor. ÇHKD’nin programlara yaptığı harcamalar, yüksek öncelik olarak gördüğümüz hayvan gruplarına gittiğinden, ÇHKD’nin programlarının beklenen etkinliğini yüksek olarak değerlendirdik.

Kafessiz Türkiye Kampanya Direktörü Emre Kaplan da seçimle ilgili şunları söyledi: “ACE’nin bizi dünyanın en etkin kuruluşlarından biri olarak seçmesinden inanılmaz derecede gurur duyuyoruz. Çalışmalarımızın büyük bir etkisi olduğunu gösteriyor. Çok sayıda hayvana yardım etmeye çalışan bir kuruluş olarak, gönüllülerimizin desteğiyle yürüttüğümüz çalışmalarımız kafes sisteminde muazzam acılara maruz bırakılan tavukların hayatını değiştiriyor.”

Kafessiz Türkiye

Kafessiz Türkiye, yumurtası için yetiştirilen tavukların hapsedildiği zalim ve çağdışı kafes sistemine son verilmesi için Çiftlik Hayvanlarını Koruma Derneği tarafından yürütülen bir kampanya. 2018’de üç gönüllünün girişimiyle amatör olarak yola çıkan girişim, büyüyüp destek bulmasının ardından, 2020’de Çiftlik Hayvanlarını Koruma Derneği’ne dönüştü. Derneğin çatısı altında profesyonel bir şekilde yürütülmeye devam eden Kafessiz Türkiye, bugüne kadar yüz binlerce tavuğu etkileyecek kurumsal politika değişikliği yapılmasını sağladı.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.