Hayvan HaklarıManşetVideo

Bu görüntüler Türkiye’den: Doğduklarında ölüme gönderiliyorlar

0

Manisa’da bir yumurta üretimhanesinde çekilen görüntüler, endüstriyel hayvancılığın yarattığı vahşeti bir kez daha gözler önüne serdi.

İşletmenin civciv üretim bölümünde çekilen görüntülerde, erkek olduğu için ayrılan civcivlerin öldürülmeye götürülmek üzere üst üste yere yığıldığı ve can çekiştikleri görüldü.

Yumurtası için kafeslere hapsedilen tavuklara yaşatılan eziyetin son bulması için çalışan Kafessiz Türkiye Kampanyası’na ulaştırılan görüntülerde civcivlerin bağırışları duyuluyor:

Görüntüleri çeken işçi A.Z. yaşanan vahşeti şöyle anlattı:

“Birkaç yıl önce Manisa’da yumurta fabrikasında yevmiyeci olarak çalışıyordum. Bir gün civciv üretim bölümüne gittim. Orada olanları görseniz kanınız donar. Civcivleri erkek ve dişi olarak ayırıyorlardı. Erkek civcivleri kasaya doldurup eziyorlardı. Ardından çöp torbalarına dolduruyorlardı. Daha sonra ise gübre bölümüne götürüyorlardı. Civcivler yarısı hayatını kaybetmiş yarısı sağ şekilde kepçeyle dışkıyla karıştırılıp yakılıyorlardı. Neden hayatlarına son verdiklerini sorduğumda ‘Hem fazla yem yiyorlar hem yumurtlamıyorlar’ deniliyordu.”

‘Yaklaşık 60 milyon civciv öldürülüyor’

Yumurta endüstrisi, milyarlarca erkek civcivi yumurtlayamadıkları ve et üretiminde verimli olmadıkları için yumurtadan çıkar çıkmaz diğerlerinden ayırıyor.

Kafessiz Türkiye tarafından yapılan yazılı açıklamada öldürme işleminin büyük vahşet içerdiğine vurgu yapılarak “Karbondioksit ile boğulma, boyun kırılması veya civcivlerin bir öğütücüye atılması gibi yöntemler bu uygulamaların başında geliyor” deniyor ve ekleniyor:

“Tarım ve Orman Bakanlığı‘nın verilerine göre Türkiye’de her yıl yumurtası için 70 milyon tavuk üretiliyor. Bu veriye göre yaklaşık 60 milyon erkek civciv ise öldürülüyor.”

Dünyada yasaklanıyor

Konuya ilişkin açıklama yapan Kafessiz Türkiye Kampanya Direktörü Emre Kaplan hayvanlara yaşatılan vahşete ilişkin şunları dile getiriyor:

“Birisi gözümüzün önünde bir tane civcivi poşete kapatıp boğsa kanımız donar. Yumurta endüstrisi için ise bu bir iş modeli. Endüstriyel yumurta üretiminin halkın vicdanı ve beklentileriyle taban tabana zıt olduğunun daha büyük bir göstergesi yok. Bu vahşet endüstrinin bize dayattığı bir tercih. Geçtiğimiz yıllarda Almanya, Fransa ve İtalya’da erkek civcivlerin öldürülmesini yasaklayan düzenlemeler kabul edildi. Dünyanın birçok yerinde erkek civcivlerin öldürülmesi yasaklanırken Türkiye’nin de bu konuda acil bir adım atması gerekiyor. Çiftlik Hayvanlarını Koruma Derneği ile erkek civcivlerin öldürülmemesi için Bakanlığa başvurduk. Acıyı ve sevinci hissedebilen hiçbir canlı böyle bir muameleyi hak etmiyor.”

You may also like

Comments

Comments are closed.