ManşetMedya-İnternet

Duayen spiker ve gazeteci Halit Kıvanç yaşamını yitirdi

0

Türkiye radyo ve televizyon yayıncılığının önde gelen isimlerinden Halit Kıvanç, 97 yaşında vefat etti.

Duayen spor spikeri ve gazeteci Kıvanç’ın vefatını oğlu yazar Ümit Kıvanç sosyal medya hesabından duyurdu. Ümit Kıvanç, hesabından “Halit Kıvanç’ı kaybettik. Bizimle birlikte sevenlerinin de başı sağ olsun” paylaşımında bulundu.

Halit Kıvanç’ın cenazesi yarın (27 Ekim) öğlen Zincirlikuyu Camisi’nde kılınacak namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı‘nda defnedilecek.

Kıvanç, Türk televizyonculuğunda da birçok ilke imza atmış, FIFA Dünya Kupası’nın, 23 Nisan Şenlikleri’nin vazgeçilmez sunucusu olmuş, olimpiyatlar ve büyük uluslararası karşılaşmalardaki gazetecilik başarılarıylaTürkiye televizyon ve radyo tarihine önemli, katkılarda bulunmuştu.

Bir tarihle vedalaşıyoruz

Kıvanç’ın ardından basından, siyasilerden ve sanat çevrelerinden taziye mesajları yağdı.

İstanbul’da 18 Şubat 1925’te dünyaya gelen Kıvanç, ilk öğrenimini Fatih İlkokulu, orta ve lise eğitimini ise Pertevniyal Lisesi‘nde aldı. Öğrencilik yıllarında Akbaba ve Şut dergilerinde yazı yazmaya başladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nden mezun olduktan sonra üç ay hakimlik yaptı. 1944’ten itibaren İstanbul Ekspres, Son Saat, Tan, Milliyet, Yeni İstanbul, Tercüman ve Güneş gazetelerinde sekreter ve yazar olarak çalıştı.

Milliyet ve Hürriyet başta olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde de yazarlığının yanı sıra yönetici olarak görev aldı. 1953’te Alp Zirek ve Halit Talayer ile Türkiye’nin ilk günlük spor gazetesi Türkiye Spor’u çıkardı.

Brezilyalı efsanevi futbolcu Pele ile 17 yaşındayken röportaj yaparak tarihi bir başarıya imza atan Kıvanç daha sonra bir yıla yakın İngiliz yayın kuruluşu BBC’de çalıştı.

TRT Radyosuna 1955’te giren Kıvanç, bir açıklamasında “Konuşmaya başladım bu radyoda ve uzun yıllar bu radyoda hayatımı buldum” ifadesini kullanmıştı.

Kıvanç, Radyo Evi’nin değişmeyen evi olduğunu kaydederek, “‘Abi düzgün konuşuyorsun. Sen niye radyoda konuşmuyorsun?’ dediler, girdim. İstanbul Radyosu benim hayatımda gerçek olarak ilk işim değil ilk sevgimdir. Hayatta ilk yaptığım güzel şey, İstanbul Radyosunda konuşmak.” demişti.

Binin üzerinde ödülün sahibi oldu

Halit Kıvanç, FIFA Dünya Kupası’nı televizyondan sunan ilk Türk spiker olarak da tarihe adını yazdırdı. Yaşamı boyunca 10 FIFA Dünya Kupası finalini radyo ve televizyondan seyircilere nakletti.

Uzun yıllar TRT’de kültür-sanat, müzik eğlence programları da sunan Kıvanç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarının da vazgeçilmez sunucusu oldu. Harbiye Cemil Topuzlu ve İstanbul Spor ve Sergi Sarayı’nda da çok sayıda konser ve özel etkinliğin sunuculuğunu üstlendi.

1989’da yayına başlayan Susam Sokağı‘nda da sunumlar yapan Halit Kıvanç, 1971’de yayınlanan “Maskeli Üçler” filminde de aktör olarak yer aldı.

Tek kanallı günlerin efsanevi sunucusu olarak da anılan Kıvanç, NTV Yayınlarından çıkan “Tele Safir” adlı kitabında Türk televizyonculuğunu kaleme aldı.

Usta gazeteci ve sunucu Halit Kıvanç, 97 yaşında yaşamını yitirdi. Fenerbahçe Başkanı Metin Aşık (sol 3), Fenerbahçe Kalecisi Toni Schumacher’in (sol 2) 27 Temmuz 1991’de jübilesinde Halit Kıvanç sunuculuk yapmıştı. (Arşiv) ( Ali Ergüven – Anadolu Ajansı )

Kıvanç ayrıca NTV televizyonunda pazar günleri “Halit Kıvanç’la Ustalar”, NTV Radyo’da pazar sabahları “Mikrofonda Halit Kıvanç”, NTV Spor’da “Futbol Bir Aşk” adlı programları sundu.

unuculukta 50 yılını 2005’te bir jübileyle kutladı ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Spor Yazarları Derneği ve diğer kuruluşların düzenlediği yarışmalarda binin üzerinde ödül aldı.

Kıvanç, 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla maç spikerliğine veda etti. Bu karşılaşmada canlı yayında mikrofonunu tüm genç spikerler adına İlker Yasin‘e bıraktı.

Yazar, spiker, sanatçıolarak kabul edilen Halit Kıvanç, Türk halkına temiz bir Türkçe ile saygın ve eğitici çalışmalarıyla hizmet vermesinden dolayı Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Kariyer Dalında büyük ödüle de layık görüldü.

Kıvanç, 2005’te Altın Koza Film Festivali‘nde Yaşam Boyu Onur Ödülü aldı.

Kıvanç, aynı zamanda anıları ve söyleşilerinin yer aldığı kitaplar kaleme aldı. 1959-2006 arasında yazdığı kitaplarından ilki “Ve Allah Gazeteciyi Yarattı” (1959) , sonuncusu ise “Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur” (2006) adıyla okurlarla buluştu.

Papa ile röportaj yapan ilk Müslüman gazeteci olarak da tarihe geçen Halit Kıvanç, o dönemi şöyle anlatmıştı:

“Dört büyük Türk futbolcusu İtalya’da oynuyordu. Ben de İstanbul Ekspres gazetesindeyim, kalktım onlarla röportaja gittim. Onların oynadığı takım Papa’nın huzuruna çağırıldı. Ben de yanlarındayım. Korumalara rağmen Papa’nın yanına ulaştım, ‘Siz barışı amaçlayan bir lidersiniz, ikimiz de aynı Allah’a inanıyoruz, ben bir Müslüman gazeteci olarak sizin elinizi öpmek istiyorum’ dedim ve elini öptüm. Bana gümüş madalya hediye etti. Ertesi gün İtalyan gazetelerinde manşetlerdeydik, dünya tarihinde Papa’yla konuşan ilk Müslüman Türk gazeteci olarak. Türkiye’de ise yolda çevirdiler, ‘Papa’nın eli öpülür mü’ diye tepki gösterdiler.”

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.