Ekonomi

DTÖ’nün yeni direktörü Brezilyalı Azevedo oldu

0

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) direktörlüğüne, Brezilyalı Roberto Azevedo seçildi.

DTÖ Direktörü Fransız Pascal Lamy’nin ardından görev yapacak direktörün seçimi için 1 Mayıs’ta başlayan üçüncü etap görüşmeler sonuçlandı.

Lamy ve seçici kurul, 159 üye ülkenin delegasyonları ile son tura kalan Brezilyalı Roberto Azevedo ve Meksikalı Herminio Blanco üzerinde görüşmelerini tamamladı.

Görüşmeler sonucunda Azevedo, DTÖ direktörlüğüne seçildi. Direktör Lamy’nin, bugün Genel Konsey’e üzerinde uzlaşılan Azevedo’nun ismini bildirmesi bekleniyor.

Lamy, 2005 yılından beri iki dönemdir DTÖ’nün direktörlüğünü yapıyor. Azevedo, 1 Eylül 2013 itibarıyla göreve gelecek ve dört yıllığına seçilmiş olacak.

Gelecek hafta yapılacak Genel Konsey oturumunda Azevedo’nun direktörlüğünün resmen onaylanması bekleniyor.

55 yaşındaki Azevedo, 2008 yılından bu yana Brezilya’nın DTÖ nezdindeki büyükelçiliğini yapıyordu. Azevedo, daha önce de önemli ticari davaların çözümlerinde avukat olarak görev üstlenmişti.

Çok taraflı ticaret sisteminin yasal ve kurumsal organı olarak 1995’te kurulan DTÖ, toplu görüşmeler ve müzakereler yoluyla ülkeler arasında ticari ilişkilerin geliştirildiği bir platform olma özelliğini taşıyor.

(DW)

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.