Ekolojik YaşamManşet

Diyarbakır Belediyesi, Lice’de organik ürünler pazarı kuruyor

0

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı Lice Organik Ürün Pazarı Projesi’ne, Karacadağ Kalkınma Ajansı 288 bin lira hibe desteği verdi. Organik ve doğal tarımı desteklemek amacıyla geliştirilen projenin başarılı olması halinde, benzer projeler tüm ilçelerde uygulanacak.

43

Jiyana Ekolojik’in haberine göre Bismil ilçesine bağlı Ambar Mahallesi’nde belediyeye 229 dönümlük tarım arazisinin 35 dönümünü topraksız tarım işçilerine tarım yapmaları amacıyla tahsis ederek önemli bir çalışmaya imza atan Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı, şimdi de Lice Organik Ürün Pazarı Projesi hazırladı.

Proje, Kalkınma Ajansları’nın Urfa’da yapılan toplantısında çok beğenilen projeler içinde yer aldı ve 288 bin lira hibe desteği verilmesi kararlaştırıldı. Giderinin 96 bin lirasının Belediyemiz tarafından karşılanacağı projeyle, Lice’de organik ve doğal tarımın yaygınlaştırılarak ürünlerde ve organik girdilerde marka yaratılması, iç ve dış pazardaki bu yönlü talebin arttırılması hedefleniyor.

Pirinçcioğlu, “Projen, Lice Belediyesi ile ortak yürütülüyor”

Diyarbakır Belediyesi Yerel Ekonomiyi Güçledirme Dairesi Başkanı Necati Pirinççioğlu

Diyarbakır Belediyesi Yerel Ekonomiyi Güçledirme Dairesi Başkanı Necati Pirinççioğlu

Projeyle ilgili bilgi veren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanı Necati Pirinççioğlu, projenin pilot uygulama olarak yapıldığını, Kalkınma Ajansı’ndan büyük ilgi gördüğünü kaydetti. Pilot projenin Lice’de uygulanmasının ardından diğer ilçelerde de benzer projeleri hayata geçireceklerini söyleyen Pirinççioğlu, Lice bölgesinde organik tarımın yapıldığını, proje uygulamasıyla organik tarım bilincinin daha da artacağını ifade etti.

Pirinççioğlu, projenin Lice Belediyesi ile ortak yürütüldüğünü belirterek, şöyle konuştu: “Geçen perşembe günü kalkınma ajanslarının Urfa’daki toplantısında projeler açıklandı ve bizim projemiz iyi bir puan alarak uygulamaya hak kazandı. Önümüzdeki dönemlerde bunun sözleşmelerini imzalayarak, faaliyetlerimize Lice bölgesinde eylül ayı itibariyle başlayacağız. Kuzey bölgelerinin toprağı daha buna elverişli ve zaten organik olan ürünlerin daha fazla olduğu bir bölge. Onun için pazar alanlarının orada oluşturulması projemiz var. Bu bir pilot uygulamaydı, orada başarılı olduğumuz zaman bu ve buna benzer alanlarda çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Amaç organik üretim konusunda farkındalık yaratmak

Pilot olarak uygulanacak projenin hedef grubu 90 üretici, kooperatif yönetimi ve üyelerinden oluşan 7 kişi, organik pazarda ürün pazarlayıcılarından 30 kişi olacak. Lice merkezde 14 mahallede yaklaşık 9 bin kişi, kırsalda 56 mahallede yaklaşık 17 bin kişinin faydalanacağı projeyle, şu sonuçların elde edilmesi bekleniyor: “Üreticilerde organik üretim konusunda farkındalık yaratılacak. İlçede organik üretim yapan köy ve çiftçi sayısında yüzde 10 artış sağlanacak. Mevcut organik ürünler içinde yer alan mercimek, arpa, buğday, nohut, sebze vb. gibi ürünlerde artış sağlanacak. Organik tarımla ilgili ilçe genelinde farkındalık gelişecek. İlçede organik üretim yapan köy sayısında yüzde 10 artış olacak. Lice’de toplam 100 alanda organik tarım yapılacak. Organik ürün pazarı oluşturulacak.“

 

(Jiyana Ekolojik)

Kategori: Ekolojik Yaşam

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.