TürkiyeManşet

Diyarbakır’ın kayyım başkanı, itfaiye bütçesinden 4 milyon lirayı Diyanet’e aktardı

0

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyımı Münir Karaloğlu başkanlığında toplanan Belediye Meclisi, Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın 2020 yılı programını sürdürebilmesi için ek ödenek talebini görüştü. 

MA‘nın aktardığına göre, Belediye Meclisi, Kadın İçin Atölye ve Çocuk Oyun Evleri Projesi kaleminden 470 bin TL, Eğil Kültür Merkezi Yapım Projesi harcama kaleminden bir milyon 880 bin TL, Hazar Gölü Çocuk Yaz Kampı Projesi harcama kaleminden 2 milyon 820 bin TL olmak üzere, toplam 5 milyon 170 bin TL’nin Fen İşleri Daire Başkanlığı bütçesine aktarılmasına karar verdi. Belediye Meclisi, aktarılan 5 milyon 170 bin TL’lik bütçenin Çevre Düzenleme ve Rehabilitasyon Projesi harcama kalemine aktarılmasını karar altına aldı. 

Meclisi, İtfaiye ve Koordinasyon Merkezleri Yapım Projeleri harcama kaleminden ise 4 milyon TL alınarak, Bismil, Ergani ve Silvan ilçelerinde Yatılı Kız Kur’an Kursu Yapım Projesi’ne aktarılmasını karar altına aldı. Kararlar atanmış Belediye Meclisi üyeleri tarafından oy birliğiyle alındı.

Diyarbakır’ın kayyım Belediye Başkanı Münir Karaloğlu. 

Rıza Barut: Afet olsa Diyanet mi müdahale edecek?

Kayyım tarafından feshedilen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Rıza Barut, kadın ve çocuklar için ayrılan bütçenin Fen İşleri Daire Başkanlığı’na aktarılmasını, kadın ve çocukların belediye tarafından yok sayılması anlamına geldiğini dile getirdi. İtfaiyeye ayrılan bütçeden 4 milyon TL’nin kuran kurslarına ayrılmasına da tepki gösteren Barut şunları söyledi: 

Diyanet İşleri Başkanlığı‘na ayrılan bütçe birçok bakanlığın bütçesini aşıyor. Kur’an kursu yapılmasına karşı değiliz, ama Diyanet İşleri Başkanlığı devasa bütçesi dururken, hizmet için ayrılan bütçenin onların yapması gereken işlere ayrılması doğru değildir. İtfaiye bütçesi Diyanet İşleri’nin işi için kullanılıyor, yarın bir afet olsa, Diyanet İşleri mi müdahale edecek? Doğal afet ve yangınlarla mücadeleyi daha iyi yapması için güçlendirilmesi gereken kurumun bütçesinin, belediyeyle ilgisi olmayan alanlarda kullanılması doğru değildir” 

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.