Akbelen DirenişiDoğa MücadelesiEkolojiManşetVideo

Dinamitlerin patlatıldığı Akbelen acil dayanışmaya çağırıyor

0

MUĞLAMilas, İkizköy‘de, 24 Temmuz’da başlayıp bir haftada baskı ve şiddetle, ağır müdahaleler ile vatandaşın tüm çabasına rağmen ağaçların kesildiği Akbelen Ormanı‘nda maden çalışmaları başladı. Akbelen direnişçileri Limak HoldingIC İÇTAŞ ortaklığındaki YK Enerji’nin kömür madeni tesisi için yok edilmek istenen ormandan vazgeçmediklerini her defasında dile getirdi. Bu kez de dinamitlerin patladığı, her yanı barikatlarla çevrili ormanları için acil dayanışma çağrısında bulundular.

Ayrıca Karadam Karacahisar Mahalleleri Doğayı Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme Ve Dayanışma Derneği adına İkizköylülerin avukatı Arif Ali Cangı, Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürlüğü, Muğla Valiliği ve Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğüne şikayette bulundu. 

‘Akbelen’den vazgeçmedik’

Direnişçiler ise şu çağrıda bulundu:

“Herkesi, bugüne kadar Akbelen’e sahip çıkan tüm yurttaşları dayanışmaya çağırıyoruz! Bizler Akbelen’den vazgeçmedik.”

Akbelen

‘Akbelen adım adım yok ediliyor’

“Bir haftadır dinamitler evlerimizin yanında, zeytinliklerimizin hemen karşısında patlatılmaya başlandı. Evlerimizde çatlaklar oluşuyor, her gün depremi yaşıyoruz”  İkizköylüler yurttaşlara şöyle seslendi:

“Şu an köylü zeytin hasadında. Bu madenin yakınında ve üç km çevresinde 45 bine yakın zeytin ağacı olmasına rağmen, zeytin kanununa rağmen bu maden işletilmeye başlandı. Köylüler olarak 17 temmuz 2021’de başlattığımız nöbetimiz devam ediyor. Jandarmanın güvenliğinde, korumasında Akbelen adım adım yok ediliyor. En kısa zamanda buna yönelik eylemliliklerimiz olacak. Herkesi, bugüne kadar Akbelen’e sahip çıkan tüm yurttaşları dayanışmaya çağırıyoruz! Bizler Akbelen’den vazgeçmedik.”

Bakanlığa, Valiliğe ve İl Müdürlüğüne şikayet

Valiliğe, Bakanlığa ve İl Müdürlüğüne yapılan şikayette ise bölgeye ivedi şekilde denetime gidilerek gerekli adli ve idari yaptırımların uygulanması talep edildi.

Akbelen

Maden ocağı için dinamitlerin patlatıldığı alandan yalnızca birkaç yüz metre ötede zeytinlik sahasında zeytin toplayan Nejla Işık. – 21 Kasım 2023

İkizköy-Çamköy-Karacahisar bölgesinde yapılması planlanan maden işletmesinin Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ve Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanununa aykırı faaliyetler, mevzuata aykırı biçimde tarım arazileri ve zeytinliklere fiili olarak zarar verildiği için şikayette bulunuldu.    

Dilekçede şu ifadelere yer verildi:

Yeniköy Kemerköy Enerji Üretim ve Ticaret AŞ ye ait 86541 sicil numaralı ruhsat sahası incelendiğinde açık kömür ocağı işletmesinin yalnızca orman alanı ile sınırlı olmadığı, İkizköy mahallesine ait tarım arazileri üzerinden, kuzeydeki Çamköy mahallesine doğru ilerleyip daha sonra kuzeybatı istikametinde Karacahisar mahallesi istikametinde tamamı tarım arazileri olan yaklaşık 10 bin  dekar alanı kapladığı görülmektedir. Bu arazilerin 3000 dekarı 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun kapsamındaki arazilerdendir.  

Malumunuz olduğu üzere bu alanlar Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ve Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun ve ilgili mevzuatça korunmaktadır. Bu alanların korunması kurumunuzun asli görevleri arasında yer almaktadır.

18 Ağustos 2023 tarihinde Tarım Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’ne,  16 Ağustos 2023 tarihinde Müdürlüğünüze bu alanlarda maden için kullanılmasına ilişkin herhangi bir izin süreci işletilip işletilmediğine ilişkin bilgi edinme başvurusu yapmış olmamıza rağmen bilgi edinme başvurumuza yanıt verilmemiştir.

Yanıt verilmediğine göre, bu alanlarda maden işletilebileceğine dair hukuken geçerli idari işleminizin bulunmadığı anlaşılmaktadır.

15 Kasım 2023 tarihinde korumakla, zarar görmelerini, daraltılmalarını önlemekle görevli olduğunuz tarım alanları ve zeytinliklerde dinamit kullanılarak patlatmalar yapılmaya ve bu alanlar yok edilmeye başlanmıştır. Bu sürece acilen müdahale edilmesi zorunludur. Bölgeye ivedi şekilde denetime gidilerek tarım alanları ve zeytinliklerin yok edilmesinin önlenmesi gerekmektedir.”

Ne olmuştu?

Limak, IC-İçtaş ortaklığındaki YK Enerji‘nin termik santraline linyit arzı oluşturmak için ağaçları bir bir kesilen Akbelen Ormanı için nöbet tutuluyor.

24 Temmuz’dan bu yana tutulan nöbetin öncesinde ise iki yılı aşkın bir süredir alanda zaten nöbet tutuluyordu. Kesimin ardından sert müdahaleler, gözaltılar, darp ve çeşitli engellemeler yapıldı. Jandarmanın barikat kurduğu ormandaki nöbet alanına kimi zaman hijyen için kullanılan su tankerleri, kimi zaman seyyar tuvaletler alınmadı.

Akbelen Ormanı’ın 740 dönümlük bölümündeki ağaçlar, Limak Holding ve İÇTAŞ ortalığıyla kurulan YK Enerji tarafından işletilen Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerine linyit sağlayacak maden ocağı açmak için kesilmek isteniyor.

Akbelen keyfi uygulamalar, ekokırım ve işkenceyle abluka altında: Sizi çağırıyor

You may also like

Comments

Comments are closed.