2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİHayvan HaklarıManşet

Deprem nedeniyle tüm Türkiye’de geçici olarak avcılık durduruldu

0

Tarım ve Orman Bakanlığı, Kara Avcılığı Kanunu 5 ve 12’nci maddesi kapsamında 14 Şubat 2023 tarihinden itibaren ikinci bir duyuruya kadar avcılık faaliyetlerini ülke genelinde durdurdu.

Depremden sadece insanlar değil, onlarla birlikte kentlerde yaşayan hayvanların yanı sıra bölgedeki yaban hayatı da derinden etkilendi; yaşam alanları hasar gördü.

Bakanlık duyurusunda, şu ifadeleri kullandı:

“Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ilde hasara neden olan deprem afeti nedeniyle kara avcılığı Türkiye genelinde 14 Şubat 2023 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar durduruldu.

20 Ağustos 2022 ile 05 Mart 2023 tarih aralığını kapsayan 2022-2023 Av Dönemi, yaban hayatı ve yaşam alanlarının deprem felaketinden olumsuz etkilenmesi nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığınca yeniden değerlendirildi.

Bu kapsamda, ülkemizin önemli doğal kaynaklarından olan av ve yaban hayatının korunması maksadıyla 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’nun 5. ve 12. maddeleri gereği, kara avcılığının bugünden itibaren durdurulması kararlaştırıldı.”

Avcılık yapanları 112’ye ve Doğa Koruma müdürlüklerine bildirin

Bölgenizde herhangi bir avcılık faaliyetiyle karşılaşırsanız bağlı olduğunuz ilin Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü’nü arayarak veya 112 üzerinden jandarmaya ihbarda bulunabilirsiniz.

You may also like

Comments

Comments are closed.