Uncategorized

Demokraside ‘sivil sorunu’na İdris Naim Şahin… -Hasan Cemal

0

Geçen günkü yazımda, demokrasi diyorsak, yalnız asker sorunu yok, sivil sorunu da var Türkiye’nin demiştim. Bunacuk oturan örnek, ‘İdris Naim Şahin kafası’dır. Bu zihniyetin de mutlaka sorgulanmasından geçiyor demokrasi…

Bizim demokraside asker sorunu, sivil sorunu diye yazmıştım geçen gün.Bu iki sorunun iç içeliğini anlatmaya çalışırkensöylemek istediğim şuydu:

Demokrasi taşlarını yerli yerine oturtmak için ‘asker sorunu’nu çözüm yoluna koymak yaşamsaldır ama yetmez. Eğergerekli özen gösterilmezse, bu kez sivil sorunu bu ülkede demokrasiye köstek olmaya devam eder.

Bu konu önemli.

Çünkü ‘asker sorunu’yla çok sıkı bir hesaplaşmayı, yüzleşmeyi yaşıyor Türkiye.

Ama yalnız buna bakarak demokratikleşiyoruz demek yanıltıcı olur. Demokrasinin başka kriterleri de vardır uyulmasıgereken.

Bu açıdan, yani sivil sorunu konusunda hakikaten cuk oturan bir örnek, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’dir.

Çünkü bu zat ‘demokrasi kültürü’nden nasibini almamıştır ve bu kafayla Türkiye’nin demokrasi sorunları derinleşir.

Profesör Büşra Ersanlı, KCK’dan tutuklandığı zaman, “Otuz bin profesör var, bini tutuklansa haydi neyse, ama bir kişiiçin koparılan kıyamet de ne?” diyebilen odur.

KCK tutuklularının sayısını gerçek rakamın dörtte biri olarak verince, itirazlara karşı, “Gerekirse BDP’nin açıkladığısayıyı da tamamlarız” diyen de odur.

Şu sözler de onundur:

“Kürt sorunu, Kürt sorunu deniyor, ben o tarafları iyi bilirim, gezdim dolaştım, ben göremedim ne olduğunu…”

Arkasından şunu da ekler:

“Bu işler öyle Boğaz’da oturup içki masalarında konuşmakla hallolmaz!”

Bitmedi, Meclis kürsüsünden der ki:

“Büşra Ersanlı Profesör Hanımefendi’nin 1980 öncesi gençlik yıllarına bir yolculuk yapmanızı tavsiye ederim değerliarkadaşlar. Hangi suçtan, hangi komünizan faaliyetten mahkzm olduğunu, cezaevinde yattığını, akrabalarının kimolduğunu, eniştesinin bu ülkede bir başka faaliyetten tutuklu olduğunu, bir başka sevdanın yolcusu olduğunuaraştırırsanız görürsünüz. İsim vermek istemiyorum.”

Şu sözlerini belki unuttunuz:

“Terör örgütünün yürüttüğü çalışma sadece dağda, bayırda, şehirde, sokakta, arka sokaklarda haince pusu kurarakyaptığı saldırılardan ibaret değil.

Bir başka ayağı daha var. Bilimsel terör var… Resim yaparak, tuvale yansıtarak, şiir yazarak, şiire yansıtıyor, günlükmakale yazarak. Terörle mücadelede görev almış askeri ve polisi, sanatına çalışmasına konu yaparak demoralizeetmeye çalışıyorlar.

Arka bahçe İstanbul’dur, İzmir’dir, Bursa’dır, Viyana’dır, Londra’dır, Washington’dur, üniversitede kürsüdür,dernektir, sivil toplum kuruluşudur… Arka bahçede ayrık otuyla ayrık otları birbirine karışıyor. Bir kısmı faydalı, birkısmı zehirli…”

İdris Naim Şahin’in Taksim Meydanı’ndaki Hocalı Mitingi’nde, “Hepiniz Ermenisiniz, Hepiniz Piçsiniz” pankartlarınınaltında yaptığı konuşmayı da unutmayın.

Ve İdris Naim Şahin geçen salı günü Meclis kürsüsünden şöyle diyordu:

“KCK’nın lanetli yapısının özü nedir? Önce Müslüman olmamak, iki hiçbir dine mensup olmamaktır, dinsizlik yapısıdır.Bu yapıda sahte namaz vardır, oruç tutmadan açılan iftarlar vardır, sahte imamlar vardır.”

İlginç değil mi?

Dinsiz olmayacaksın, Müslüman olacaksın vs…

Lafı uzatmak yersiz. Demokrasi diyorsak, bu ülkede yalnız asker sorunu yok, sivil sorunu da var. İşte cuk oturan örnek:

İdris Naim Şahin kafası!

Unutmayın, demokrasi bu kafaların da mutlaka sorgulanmasından geçiyor.

Hasan Cemal – Milliyet

You may also like

Comments

Comments are closed.