İfade ÖzgürlüğüManşetMedya-İnternet

Danıştay’dan eylemlerde ses ve görüntü kaydı yasağına ret

0

Danıştay 10. Dairesi, toplumsal olaylarda gazetecilerin ve yurttaşların görüntü çekmesini ve kayıt yapmasını engelleyen Emniyet Genel Müdürlüğü genelgesinin yürütmesini, oybirliğiyle durdurdu. Gazeteciler, basın örgütleri, aktivistler ve belgeselcilerin büyük tepkisine yol açan genelge için davalar da açılmıştı.

Ankara Barosu‘nun başvurusu üzerine davayı görüşen Danıştay, genelgenin haberleşme ve basın hürriyetini kısıtladığını, ancak temel hak ve hürriyetlerin yalnızca kanunla sınırlandırılabileceğine hükmetti.

Polislerin ‘özel hayatı’ gerekçesiyle engelleniyordu

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş 27 Nisan’da yayınladığı bir genelgeyle toplumsal ve adli olaylarda görüntü ve ses kaydının alınmasını yasaklamıştı.

Genelge, polislerin görüntülerini ya da seslerini kaydeden kişilerin engellenmesini ve haklarında adli işlem yapılmasına olanak tanıyor, şüphelenilen kişilere müdahale edilmesine izin veriyordu.

Görevli polislerin ve sivillerin ses ve görüntü kayıtlarının sosyal medyada paylaşılmasının gerekçe gösterildiği genelgede bu durumun “özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği” savunulmuştu.

You may also like

Comments

Comments are closed.