ManşetMedya-İnternet

Cumhuriyet yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan’a 2’şer yıl hapis cezası

0

7 Ocak 2015’te silahlı saldırıya uğrayan ve 12 karikatüristi öldürülen Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun Hz. Muhammed’in tasvir edildiği karikatürünü köşelerinde yayımladıkları gerekçesiyle Cumhuriyet gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya 2’şer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

35

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Nisan 2015’te iki gazeteci hakkında dava açmıştı. İki gazetecinin “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçundan 4,5 yıla kadar hapisleri istenmişti.

36

Charlie Hebdo’ya yönelik saldırıda 12 kişi hayatını kaybetmiş, 11 kişi de yaralanmıştı. Saldırının ardından tüm dünyada destek eylemleri yapılmıştı. Cumhuriyet Gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya 14 Ocak’taki köşelerinde, Charlie Hebdo’nun kapağında yer alan ve Hz. Muhammed’e ait olduğu iddia edilen, beyaz sarıklı, sakallı, uzun burunlu, burnunun her iki yanında aşağıya doğru sarkan ağız ve sakalı ile elinde beyaz bir döviz üzerinde Je Suis Charlie (Ben Çarliyim) yazan beyaz giysili bir kişinin karikatürünü kullandı. Bunun üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturmaya iki gazeteciden şikâyetçi olan 1280 kişinin dilekçeleri de dahil edilmişti.

 

(T24)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.