SağlıkKoronavirüs SalgınıManşetTürkiye

Covid-19 yakın temaslılarının karantina süresi 10 güne düşürüldü

0

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs testi pozitif çıkan kişilerin filyasyon ekipleri tarafından belirlenen yakın temaslıları için uygulanan 14 günlük karantina süresini 10 güne düşürdü.

Yayınlanan rehberde “Karantina dönemi süresince herhangi bir semptom gelişmeyen kişilerin karantinası, PCR yapılmaksızın, 10’uncu günün sonunda biter. Ancak bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam ederler. Ayrıca yakın temaslı olan ve izlem süresince semptom gelişmeyen kişilerde, PCR testi sonucuna göre yedinci günün sonunda karantina sonlandırılabilir” denildi.

‘PCR testi en erken beşinci günde yapılabilir’

PCR testinin ancak kapasitenin uygun olduğu durumlarda, en erken beşinci günden sonra evde numune alınarak yapılabileceği belirtilen açıklamada “Yakın temaslılarda karantina hiçbir şekilde 7 günden önce sonlandırılamaz. Çalışanların 8. günde işe geri dönüşleri sağlanabilir.Bu uygulama yüksek riskli kişilere (yaşlı bakım evleri, ceza infaz kurumları, bağışıklığı düşük hastalar vb. toplu yaşam alanlar) bakım verilen alanlarda uygulanmaz. Ancak bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam ederler” ifadeleri yer aldı.

Rehberde ayrıca, “Pandemi döneminde hastalık yayılımının ve yakın temasın azaltılması amacıyla iş yerleri iyi havalandırması olan, 4 metrekareye 1 kişi çalışılacak alanlar şeklinde düzenlenmelidir.’ uyarısı da yapıldı ifadesi kullanıldı.

More in Sağlık

You may also like

Comments

Comments are closed.