COP26İklim KriziManşet

[COP26] Fosil yakıt endüstrisi delegelerinin sayısı ülkelerin heyetinden daha fazla

0
4 Kasım‘da Glasgow‘da gerçekleştirilen yeşil yıkama karşıtı yürüyüş

Global Witness adlı kuruluşun öncülüğündeki çevreciler, Glasgow’da gerçekleşenBirleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) 26’ncı Taraflar Konferansı’na (COP26) katılan delegelerin listesini inceledi.

Analiz sonucu iklim zirvesine fosil yakıt endüstrisinin çıkarlarıyla bağlantıları bulunan 503 delegenin katıldığı tespit edildi.

Gerçek bir hamle yapılması engelleniyor

Bu delegelerin, petrol ve doğalgaz endüstrisi için lobi faaliyetinde bulundukları belirtiliyor ve çevreciler bu kişilerin katılımlarının yasaklanmasını istiyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre Glowel Witness’tan Murray Worthy, “Fosil yakıt endüstrisi, iklim krizine karşı gerçek bir hamle yapılmasını önlemek veya geciktirmek için on yıllar harcadı. Bunun bu kadar dev bir soruna dönüşmesinin nedeni de bu” dedi.

40 bin kişi katıldı

COP26’ya 40 binden fazla kişi katılıyor. BM’nin verilerine göre 473 kişilik heyetle Brezilya en büyük sayıdaki resmi müzakereci sayısına sahip.

Türkiye 376 delege ile ikinci sırada. Glasgow’daki zirveye ev sahipliği yapan Birleşik Krallık‘ın ise 230 kayıtlı delegesi var.

Fosil yakıt lobicisi tanımlamasına kimler uyuyor?

Globel Witness, Corporote Accountability ve analizi yapan diğer kuruluşlar, fosil yakıt lobicilerini, petrol ve doğalğaz şirketlerinin çıkarlarını temsil eden bir ticaret birliğinin veya bir grubun heyetinde bulunan ya da bunların üyesi olanlar diye tanımlıyor.

Zirvede bu çevreler tarafından istihdam edilen ve çıkarlarıyla ilişkileri bulunan topam 503 kişi bulundu.

Kanada ve Rusya etkisi

Analiz sonucu ayrıca şunlar tespit edildi:

  • Fosil yakıt lobicileri çoğunlukla iki ülke heyetlerinin, Kanada ve Rusya delegasyonlarının üyesi
  • Zirvedeki fosil yakıt lobicilerinin sayısı, son 20 yılda iklim değişikliğinden en olumsuz etkilenen 8 ülkenin heyetlerinin toplamından fazla
  • COP’ta 100’den fazla fosil yakıt şirketi temsil ediliyor, ayrıca 30 ticaret birliği ve çeşitli üyelik örgütleri bulunuyor
  • Tespit edilen grupların en büyüklerinden biri Uluslararası Emisyon Ticareti Birliği (IETA). Bu kuruluştan petrol ve doğalğaz şirketi BP’den üç kişi dahil olmak üzere 103 delege katılıyor.

‘Mücadeleye hizmet eder gibi görünüyorlar’

Global Witness’a göre IETA, karbon dengeleme ve ticaretini doğalgaz ve petrol çıkartmaya devam etmenin bir yöntemi olarak teşvik eden önde gelen petrol şirketleri tarafından destekleniyor.

Worthy “Bu, çok sayıda fosil yakıt şirketi üyesi olan ve gündemini fosil yakıt şirketlerinin belirlediği, fosil yakıt şirketlerine hizmet eden bir birlik” dedi ve şunları söyledi:

“İklim mücadelesine hizmet eder gibi görünen ama aslında statükoya yarayan yanlış çözümleri öne sürdüklerini ve bizim fosil yakıtları yer altında tutan, aslında iklim krizine gerçek çözümler olduğunu bildiğimiz net, basit adımlar atmamızı önlediklerini görüyoruz.”

IETA: Dönüşüm süreci var

IETA ise emisyonları azaltmak için piyasa temelli en etkin yöntemleri bulmak için var olduğunu savunuyor. Üyeleri arasında fosil yakıtın yanı sıra, başka sektörlerden de şirketler bulunuyor.

IETA Sözcüsü Alessandro Vitelli, “Hukuk şirketlerimiz, proje geliştiricilerimiz, dünya genelinde temiz teknolojiler uygulayan üyelerimiz var. Bunlar da birliğimizin üyeleri. Bugün, yarın birden durmayacak. Aniden fosil yakıtların yanmasıyla ortaya çıkan emisyonlar ortadan kalkmayacak. Devam eden bir dönüşüm süreci var ve karbon piyasaları bu dönüşümün gerçekleştiğinden emin olmak için en iyi yöntem” dedi.

Çevre gruplarıysa, Dünya Sağlık Örgütü’nün, endüstricinin tüm üyelerinin kuruluşun toplantılarına katılımının yasaklanmasına dek tütünün yasaklanması konusunda ciddi adım atmamasını örnek gösteriyor ve aynı muamemelenin zirvede tüm petrol ve doğalgaz şirketlerine yapılmasını istiyor.

Corporote Europe Observatory’den Pascoe Sabido, “Shell ve BP gibileri, fosil gaz üretimlerini artırdıklarını açıkça söylemelerine karşın, bu görüşmelerin içinde. Hedefleri yükseltme konusunda ciddiysek, fosil yakıt lobicileri bu görüşmelere alınmamalı” dedi.

Kategori: COP26

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.