SağlıkKoronavirüs SalgınıManşetTürkiye

CHP’li Burhanettin Bulut: Koronavirüs ilacı bulunamıyor, karaborsadan tedarik ediliyor

0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, ağır koronavirüs hastaları için verilen Actemra isimli ilacın hastanelerde stoklarının azaldığını veya bulunamadığını iddia etti.

CHP’li Bulut, bu nedenle de tedavilerin aksadığını, hasta yakınlarının ilacı karaborsadan fahiş fiyatlara tedarik ettiğini söyledi. 

Aynı sıkıntılar ilaç temininde de yaşanıyor

Milletvekili Burhanettin Bulut, maske ve grip aşısına ulaşımda yaşanan sorunların bir benzerinin koronavirüs ilacının temininde de yaşandığını vurgulayarak şunları dile getirdi:

Maske ve grip aşısına ulaşımdaki sıkıntıların ardından şimdi de ağır koronavirüs hastalarına verilen etkin maddesi Tosilizumab olan Actemra adlı ilacın tedarikinde sorun yaşanıyor. Bağışıklığı baskılayan, yoğun bakımlarda hayati şartlarda kullanılan ilacın 200-400 mg formları hastane stoklarında azalıyor. İlacın formlarının hastanelerde stoklarının azalması ya da bulunamaması nedeniyle tedaviler aksıyor. Hasta mağduriyeti yaşanıyor. İlaca kamusal güvence altında ulaşılamaması nedeniyle hasta yakınları ilacı karaborsadan fahiş fiyatlar karşılığında tedarik ediyor. İlacın ilgili firmadan daha fazla miktarda tedarik edilmesi, üretiminin ülkemizdeki firmalarca da gerçekleştirilmesinin zorunlu hale geldi.”

‘Ulusal ilaç politikası oluşturulmalı’

CHP’li Bulut, Türkiye’nin ilaç konusunda dışa bağımlılığının azalması için devletin yerli ilaç üreticilerine destek vermesi gerektiğinin altını çizdi:

Türkiye’nin stratejik bir ürün olan ilaçta dışarıya bağımlı. Yerli ilaç üreticilerine, araştırmalara yeteri kadar destek verilmiyor. Devletin yerli ilaç sanayini desteklemesi ile ilaçta dışa bağımlılığı azalacak, ilaç fiyatları düşecek, ilaca ulaşım daha kolay hale gelecek. Bir an önce ulusal ilaç politikası oluşturulması gerekiyor.”

Türkiye’de koronavirüs kaynaklı vaka sayısı 1 milyon 833 bin 345 olarak açıklanırken, ağır hasta sayısı 5 bin 980 oldu. Salgın nedeniyle can kaybı ise 16 bin 646’ya yükseldi.

More in Sağlık

You may also like

Comments

Comments are closed.