DünyaManşet

Chavez’in yemin töreni sağlık durumu nedeniyle ertelendi

0

Venezuela parlamentosu, Hugo Chavez’in yeni dönem cumhurbaşkanlığı görevine başlaması için Perşembe günü planlanan yemin töreninin ertelenmesi talebini onayladı. Parlamentoda yapılan oylamada Chavez’e son kanser ameliyatından sonra iyileşmesi için ne kadar zamana ihtiyacı varsa verilmesi kararı alındı.

Bu oylamadan önce Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nicolas Maduro, Küba’da bir hastanede tutulan Chavez’in yarınki yemin törenine katılamayacağını açıklamıştı. Küba’da kanser ameliyatı olan Chavez, ameliyat sonrası akciğer enfeksiyonuna bağlı komplikasyonlar nedeniyle halen hastanede tutuluyor.

Ana muhalefetin lideri Henrique Capriles, Chavez’in yemin törenine katılmaması durumunda, anayasa uyarınca 30 gün içerisinde yeniden seçim düzenlenerek bu zaman zarfında cumhurbaşkanlığı görevine parlamento başkanının vekalet etmesi gerektiğini söylüyor. Venezuela hükümeti ise yemin töreninin seçim kazanmış bir lider için formaliteden ibaret olduğunu savunuyor.

Venezuela’da üst üste dört kez seçim kazanan Hugo Chavez 1999 yılından bu yana ülkeyi yönetiyor. Parlamento Başkanı Diosdado Cabello, anayasanın 231’inci maddesi uyarınca Hugo Chavez’in ileride bir tarihte Yüksek Mahkeme huzurunda yeminini edebileceğini söyledi.

Chavez’in sağlığına ilişkin Enformasyon Bakanı Ernesto Villegas’tan gelen son açıklamaya göre, Venezuela lideri ”tedaviye yanıt veriyor” ve sağlığı ”istikrarlı” bir durum sergiliyor.

(BBC Türkçe)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.