Manşet

Çanakkale’deki orman arazisinde madene ÇED onayı verildi

0

TÜMAD Madencilik’in Çanakkale Lapseki’de işlettiği altın-gümüş madeninin kapasite artırımı için ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu’ kararı verildi. 34,20 hektarlık alanda faaliyet yürüten şirket, 394,80 hektar büyüterek toplam alanı 429 hektara çıkartacak. Böylece şirket 426,91 orman arazisi olan bölgede 600 futbol sahası büyüklüğünde alanda çalışma yapacak.

BirGün‘den Gökay Başcan‘ın aktardığına göre; maden ruhsatını Eczacıbaşı’ndan devralan TÜMAD, faaliyetini 12 kat büyütmek için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurdu. ÇED süreci kapsamında Ocak 2022’de yapılan toplantıya halkın tepkisi damga vurdu.

‣Lapseki’deki ikinci altın madeninin ÇED toplantısı: Zehirlenen topraklardan sizin de çocuğunuz şeftali yiyecek! 

Madene verecek suyumuz yok’

Bölgenin geçim kaynağının meyvecilik olduğunu ve şeftali ihraç ettiklerini hatırlatan yurttaşlar, endişelerini ve itirazlarını dile getirdi. Köy muhtarları madenin meyveciliğe vereceği zarara ilişkin şirket yetkililerine sorular yöneltti. Sık sık tepki gösteren bölge halkı şirket yetkililerinin konuştuğu sırada ‘Madene verecek suyumuz yok’ pankartı açtı. Bölge halkının çağrısıyla toplanan ekoloji örgütleri de yurttaşlara destek verdi.

Şirket hazırladığı ÇED dosyasında kesilecek ağaç miktarını yazmazken Orman Genel Müdürlüğü’nden peyder pey izin alınacağını belirtti.

‣Bir ayda iki maden felaketi: ÇED Olumlu raporlarını kim imzalıyor?
‣ÇMO: Ayvalık ve Şebinkarahisar’da ekolojik yıkım suçu işlendi

Bedeli 250 bin TL olan proje kapsamında bölgeye açık ocak, pasa depolama, cevher stok, bitkisel toprak depolama alanı yapılacak. Yılda 1 milyon 200 bin ton cevher üretilmesi beklenen işletmenin yılda 1 milyar 743 milyon 600 bin TL gelir elde etmesi bekleniyor.

Altın-gümüş madenini zenginleştirme yani cevheri ayrıştırma işlemi yapılmayacağı için siyanür kullanılmayacak. Ancak çıkarılan cevher bir buçuk kilometre mesafede bulunan yine TÜMAD’a ait ‘Lapseki Altın-Gümüş Madeni ve Zenginleştirme Tesisi’ne gönderilecek.

‣Bakanlık İliç’te Mart’ta yaptığı denetime işaret edip ‘siyanür yok’ dedi
‣TTB siyanürün etkilerini anlattı: Yaşananlar kapitalist sistemin doğayı kâr için sömürüsünün sonucudur

Cevher burada siyanür havuzuna atılarak ayrıştırılacak. Patlatma yapılacak maden ocağının çevresinde yerleşim yerleri, su kaynakları ve koruma alanları bulunuyor. Maden sahası, Şahinli köyüne 1,2 kilometre, Bayramdere Barajı’na 1,2 kilometre, Mutlak Mesafeli Koruma Alanı’na ise sadece 700 metre uzaklıkta.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.