ManşetTürkiye

Can Dündar’a “MİT tırlarındaki silahların yayını” soruşturması

0

Can Dündar bugün Cumhuriyet gazetesinde Ocak 2014 tarihinde durdurulan MİT’e ait TIR’lara ilişkin görüntüleri yayınladı. Bu yayın üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

22

Al Jazeera’dan Selahattin Günday’ın haberine göre MİT’e ait TIR’ları durduran askerler hakkında soruşturma yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İrfan Fidan tarafından başlatılan soruşturma ‘terör örgütü’ kapsamına alındı. TIR’ları durduran askerleri ‘darbeye teşebbüs, askeri ve siyasal casusluk ve terör örgütüne üye olmak’ suçlamasıyla soruşturan Başsavcıvekili Fidan, Can Dündar’ı da bu kapsamda soruşturmaya dahil etti.

Başsavcıvekili İrfan Fidan’ın MİT TIR’larının durdurulması kapsamında yürüttüğü soruşturmada şu ana kadar 25 muvazzaf jandarma personeli tutuklandı. TIR’ı durduran 4 savcı da Adana’da HSYK soruşturması kapsamında tutuklanmıştı.

MİT TIR’larının durdurulması ve soruşturma

Hatay ve Adana’daki TIR aramaları, “Kudüs Ordusu Terör Örgütü” adlı soruşturma kapsamında yapılmıştı. Bu operasyona katılan askerler hakkında, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nca “siyasi ve askeri casusluk, devlet sırlarını kasten açıklamak” suçlarından kamu davası açıldı. Hatay, Ankara ve Adana İl Jandarma komutanlıklarında görev yapan 34 kişi hakkında yakalama ve gözaltı kararı verildi, aralarında Yarbay Erdal Turna, Binbaşı Bekir Karataş ve Mehmet Fırat ile Yüzbaşı Hakan Gençer’in de bulunduğu 17 muvazzaf asker ”terör örgütü üyesi olmak, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs”  tutuklandı.

İlk operasyon

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca, daha önce yürütülen ve takipsizlik kararı verilen ”Kudüs Ordusu Terör Örgütü” soruşturmasında usûlsüzlükler yapıldığı iddialarına ilişkin 22 Temmuz’da yapılan operasyonda, aralarında İstanbul Terörle Mücadele Şubesi’nin eski müdürü Yurt Atayün’ün de olduğu 11 emniyet görevlisi tutuklanmıştı.

İkinci operasyon

Soruşturmayı genişleten savcılık, yeni deliller doğrultusunda Şubat 2015’te düzenlenen ikinci operasyonda, ”terör örgütü kurmak ve yönetmek’, “kurulan örgüte üye olmak”, “terör örgütünün faaliyeti kapsamında siyasal veya askeri casusluk”, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” suçlarından 29 şüpheli polis hakkında gözaltı kararı vermişti. Operasyonda gözaltına alınan 21 kişiden, 17’si çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı. Bu operasyonda Fetullah Gülen ve Emre Uslu hakkında da tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı.

”Kudüs Ordusu Terör Örgütü” soruşturmasında uslsüzlükler yapıldığı iddialarına ilişkin ”paralel yapıya” yönelik 22 Temmuz’dan bu yana yürütülen soruşturma kapsamında toplam 28 kişi tutuklanmıştı. Son tutuklamalarla birlikte bu dosyada tutuklu sayısı 47’ye ulaşmış durumda.

(Al Jazeera)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.