EğitimManşet

BÜMED’in tahliye kararı durduruldu: Cebren çıkarıldık, hukuken dönüyoruz

0

Mahkeme; Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği‘nin (BÜMED), üniversite yerleşkesi içindeki tesisine yönelik tahliye kararının yürütmesini durdurdu. Boğaziçi Rektörlüğü tarafından 7 Ocak’ta duyurulan çıkarma kararının ardından dün (30 Ocak) BÜMED tahliye edilmişti. Tahliye sırasında BÜMED Yönetim Kurulu üyelerinin tahliye dolayısıyla kampüse girişi engellenmiş, polis ve güvenlik görevlileri ile BÜMED yöneticileri arasında tartışma yaşanmıştı.

Tahliye işleminin bitmesinden sonra ise derneğin başvurusu üzerine mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

ANKA‘nın aktardığına göre; BÜMED Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Cesur kararla ilgili “Hukuki sürece güvenimiz tamdı, bundan sonraki süreç için de hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Yarın eşyalarımızla beraber mahkeme kararı beklenmeden, hukuksuzca çıkarıldığımız tesislerimize geri döneceğiz. Birçok basın kuruluşu da yarın bize eşlik edecek” açıklamasını yaptı.

‣BÜMED tahliye ediliyor: Cebren gidiyoruz, hukuken döneceğiz 

Ne olmuştu?

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, 7 Ocak’ta BÜMED’in; kampüs içindeki yerinden çıkartıldığını duyurmuştu. Mezunlar, bu durumu protesto etmiş ve kararın iptali ve yürütmesinin durdurulması için dava açmışlardı. Kaymakamlık, tesislerin tahliye edilmesi gerektiğini BÜMED’e 27 Ocak’ta, resmi olarak bildirdi. Bu bildirimin ardından, dün (30 Ocak) erken saatlerde polis eşliğinde tahliye işlemleri başlamıştı.

Duruma tepki gösteren dernek yöneticileri, “Evin sahibi evde olmadan evi tahliye edemezsiniz. Bu kararın uygulanması yanlış” açıklamasını yapmışlardı. Müzakerelerin ardından güvenlik görevlileri, sadece derneğin saymanını, cep telefonunun kapalı olması şartıyla içeri almıştı.

More in Eğitim

You may also like

Comments

Comments are closed.