EğitimManşet

BÜMED tahliye ediliyor: Cebren gidiyoruz, hukuken döneceğiz

0

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) sosyal tesislerinin kira sözleşmesini yenilememesini duyurmasından haftalar sonra BÜMED tesislerinin tahliyesi başladı.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü 7 Ocak 2023’te “Üniversitemizin Eğitim ve Yaşam Alanları Gelişmeye Devam Ediyor” başlığıyla BÜMED sosyal tesislerinin kira sözleşmesinin yenilenmeyeceği bildirmişti. Buna karşılık olarak BÜMED’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “4144 mezunun 2,5 milyon dolarlık bağışı ile inşa edilmiş 30 yıllık sosyal tesisinin kira sözleşmesini yenilemeyerek mezunları kampüsten uzaklaştırma kararı aldı” denilmişti. Bugün yapılan tahliye sonrası BÜMED’den yapılan açıklamada “Cebren gidiyoruz, hukuken döneceğiz” ifadeleri kullanıldı.

BÜMED yönetimi 7 Ocak’ta yapılan Rektörlük duyurusunun ardından hukuki sürece başvurmuştu. Sarıyer Kaymakamlığı’nın hukuki süreç devam etmesine karşın BÜMED Yönetim Kurulu’na gönderdiği yazıda, tesislerin 30 Ocak Pazartesi günü saat 08.30’a kadar boş olarak teslim edilmesini tebliğ etti.

Tebliğde, karara uyulmaması durumunda ise tahliyenin cebren yapılacağını bildirmesi üzerine BÜMED Yönetim Kurulu, tüm Boğaziçi Üniversitesi mezunlarını bugün tesis önüne gelerek destek vermeye çağırdı.

 

Yürütmenin durdurulması isteğiyle hukuki sürece başvuran BÜMED, mezunlarına açık bir imza kampanyası başlatmıştı. Bir haftada 10 bine yakın mezun “Mezunlar yuvasından, Boğaziçi Üniversitesi Kampusu’ndan Çıkarılamaz” isimli kampanyaya imza attı.

Bugün sabah saatlerinde yapılan tahliyeye karşı BÜMED yönetimi şu açıklamada bulundu:

“BÜMED tesislerinin tahliyesine şahitlik etmek isteyen Boğaziçi Üniversitesi mezunları içeri alınmıyor.

Bugün rektörlük ‘güvenlik’ gerekçesiyle tüm mezunların girişini yasakladı.

Sadece derneğin saymanı cep telefonunun kapalı olması şartıyla içeri alındı.”

More in Eğitim

You may also like

Comments

Comments are closed.