TürkiyeManşet

Bülent Arınç: Kavala ve Demirtaş’ın iddianamelerini okurken isyan ettim

0

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, Habertürk’te katıldığı bir canlı yayın programında dört yıldır tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş‘ın ve 3,5 yıldır tutuklu yargılanan insan hakları savunucusu Osman Kavala‘nın tutukluluğunu eleştirdi.

Arınç, “Kavala’nın tutuklu kalmasına hayret ediyorum, Demirtaş’ın da tahliyesi olabilir” ifadelerini kullandı. İddianameleri okurken isyan ettiğini söyleyen Arınç, “Çocuk bile yazmaz bile demiştim, cübbeyi bile giyesim gelmişti. Zanla, şüpheyle, kıyas yoluyla delil uyduramazsınız” dedi.

Enis Berberoğlu‘nun durumuna da işaret ettiği değerlendirmesinde, tutuklu yargılamaları eleştirirken “bu saydığımız isimlerin en azından tedbir olarak tahliye edilmesi lazım. Mahkeme sonra ne karar verecekse versin, çünkü o mahkemenin vereceği kararın daha sonra bir denetim mekanizması var” dedi.

‘Devran’ı herkes okusun’

Pandemi döneminde Demirtaş’ın Devran kitabını okuduğunu belirten Bülent Arınç “Devran’ı herkes okusun. Belki Demirtaş hakkında fikriniz değişmeyecek ama Kürtlerin neler yaşadığını anlayacaksınız, Kürtler konusunda fikriniz değişebilir” yorumunu yaptı.

Arınç “Çözüm sürecinde bazı isimlerin tahliyesi sağlanmıştı. Bunun da tahliyesi sağlanabilir” sözleriyle Demirtaş’ın tahliye edilebileceğine vurgu yaptı.

‘Berat Albayrak istifasıyla alakam yok’

Bülent Arınç, görevinden istifa eden Berat Albayrak ile ilgili iddialara cevap verdi. İstifa meselesinde dahli olduğuna dair haberleri yalanlayan Arınç, ”İki iddiada külliyen yalandır. Birincisi Albayrak’ın görevini bırakmasına dâhil olmadım. ‘Gitmezse 30-40 AK Parti milletvekili ayrılır’ demedim. İkincisi Yüksek İstişare Kurulu’nda isim zikretmedik” diye konuştu.

Yeni ekonomi yönetimini ve mevcut durumu yorumlayan Arınç, ”Ekonomide sıkıntı yok diyemem ama krize dönüşmemiştir. Bu da bizim avantajımıza. Naci Ağbal ve Lütfi Elvan‘ı da iyi tanırım, çok faydalı olacaklarını düşünüyorum” yorumunu yaptı.

 

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.