İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

Gazeteci Merdan Yanardağ ‘terör propagandası yaptığı’ gerekçesiyle tutuklandı

0

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ hakkında İstanbul 7’nci Sulh Ceza Hakimliği’nde görülen duruşmada tutuklama kararı verildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Merdan Yanardağ’ın televizyon programında PKK lideri Abdullah Öcalan ile ilgili yaptığı açıklamaları gerekçe göstererek “Suçu ve suçluyu övme” ve “Terör örgütü propagandası yapmak” gerekçeleriyle resen soruşturma başlattı. Yanardağ, dün yayın esnasında kanalın ofisine gelen polis memurları tarafından yayın sonrasında gözaltına alındı. Yanardağ, ifadesi alınmak üzere Vatan Emniyet Müdürlüğü‘ne götürüldü.

BirGün‘ün aktardığına göre, dün öğlen saatlerinde kanaldan gözaltına alınan Merdan Yanardağ, bu sabah Çağlayan Adliyesi‘ne getirildi.

Tutuklama istemi

Yanardağ’ın, savcılıkta işlemlerinin sona ermesinin ardından tutuklama istemiyle Sulh Ceza Hakimliği‘ne sevk edildi ve İstanbul 7’nci Sulh Ceza Hakimliği’ndeki duruşma başladı.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Çiçek Otlu, Ceylan Akça, Heval Bozdağ, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Enis Berberoğlu, ve Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli adliyede davayı takip etti.

Karar için duruşmaya ara verilmesinin ardından mahkeme heyeti, Merdan Yanardağ’ın tutuklanmasına karar verdi.

Ne olmuştu?

Gazeteci Merdan Yanardağ, TELE1’de yaptığı bir konuşmada, “Abdullah Öcalan’a uygulanan tecritin hukukta hiçbir yeri yoktur. Kaldırılması lazım. Ailesi ve avukatı ile bile görüşemiyor. Böyle bir infaz düzeni olabilir mi? Abdullah Öcalan; çok kitap okuyan, siyaseti doğru okuyan, doğru gören, çözümleyen son derece zeki bir kişidir” demişti.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin TELE1 hakkında inceleme başlatıldığını açıklamıştı. Şahin, sosyal medya platformu Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Binlerce kişinin katili terörist başını öven Merdan Yanardağ denilen şahsın açıklamaları üzerine TELE1 hakkında gerekli inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerini kullanmıştı.

Merdan Yanardağ da sosyal medya hesabından Şahin’e verdiği yanıtta, “Ebubekir Bey, kimseyi öven yok. Tam tersine, Apo’yu öven ve yeni bir çözüm sürecinin yolunu döşeyen AKP [Adalet ve Kalkınma Partisi] milletvekili Galip Ensarioğlu‘nun çözüm sürecine ilişkin açıklamalarını eleştiren bir program var. Seçim sürecindeki gibi, montaj videolara dayanarak bahane aramayın” demişti.

Gözaltı kararı tepkiyle karşılanmıştı

Hakların Demokratik Partisi‘nden yapılan açıklamada Yanardağ hakkında soruşturma açılmasına tepki gösterildi. Partinin Twitter hesabından, “AKP iktidarı özgürlüklerin kullanılmasını engellemek için medya üzerinde ceza politikasını sürdürmektedir. RTÜK, bu tutumundan vazgeçmeli, muhalif kanallara yönelik baskıları sonlandırmalıdır. Yargının ise Sayın Öcalan’a uygulanan tecride eleştiri yapanlara karşı değil, İmralı’da yasaları uygulamayanlara karşı harekete geçmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz” paylaşımı yapıldı.

Gazeteciler Cemiyeti’nden yapılan açıklamada ise “Merdan Yanardağ’ın bir linç kampanyası sonucu gözaltına alınmasını kınıyoruz! Bu ne demokrasiyle ne yargı bağımsızlığıyla bağdaşır. İfade özgürlüğü önündeki engelleri hep beraber kaldıracağız” denildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu da, “Merdan Yanardağ, Abdullah Öcalan ile ilgili yaptığı değerlendirmenin gerekçesini paylaşmıştır. Meslektaşımız ifade özgürlüğü hakkını kullanmıştır. Bir an önce meslektaşımızın serbest  bırakılmasını istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.