ManşetTürkiye

MİT Tırları davasında Yargıtay Berberoğlu ve Gül hakkındaki kararı bozdu

0

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ve Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül hakkında hapis cezası vermeye gerek görülmeyen ikinci MİT Tırları Davası, Yargıtay tarafından bozuldu.

Seçime 45 gün kala yerel mahkemenin kararını bozan Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Berberoğlu ve Gül’e “FETÖ’ye yardım” iddiasıyla ceza verilmesi gerektiğini belirtti.

Konuyu gündeme taşıyan Halk TV yazarı İsmail Saymaz’ın yazısı şöyle:

“Berberoğlu ile Adalar Belediye Başkanı Gül hakkındaki FETÖ’ye yardım suçundan ayrılan dava, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2019’da sonuçlanmıştı. Berberoğlu’nun ana yargılamada gizli kalması gereken bilgileri açıklamaktan mahkum olduğu, bu eylemin örgüte yardımı kapsadığı belirtilerek, hüküm verilmesine yer olmadığına karar verildi. Ve ana davada Gül’ün eyleminin soruşturmanın gizliliğini ihlal olarak vasıflandırıldığı belirtilerek, dava düşürüldü.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi 2020 yılında kararı onadı.

Dosya üç yıldır Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ndeydi. Berberoğlu’nun avukatı Yiğit Acar’a göre Yargıtay’ın kararı 14 Mayıs sonrasına bırakması bekleniyordu. Ancak iki ay kala dosya uyandırıldı! Yargıtay 3. Ceza Dairesi FETÖ’ye yardım veya örgüt adına suç işleme bakımından hapis cezası verilmesi gerektiğini savunarak, hükmü bozdu.

Avukat Acar, karar tarihi olarak 20 Aralık 2022 gözükse de 23 Mart 2023’te elektronik imzaların atıldığını ve metnin 31 Mart’ta Ulusal Yargı Bilişim Ağı’na yüklendiğini kaydediyor. Bu durumda, Acar’a göre karar geçen ay verilmiş olmalı.

Tuhaflık şurada ki… Berberoğlu hakkındaki ana dava, dokunulmazlık kaldırılmadan yargılamaya devam edildiği için AYM’nin kararıyla durdurulmuşken, benzer bir hukuksuzluğa imza atılıyor. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, durma kararı vermesi gerektiği halde bozmaya gitti.

Acar, şöyle konuşuyor: ‘Asıl suç dediğimiz devlet sırrını ifşa etmekten AYM kararıyla aklanan Berberoğlu için FETÖ’ye yardımdan ceza isteniyor. Oysa yargılaması durmuş ve beraat edeceği açıktır.’

Gül için de siparişle ceza istendiğini anlatan Acar, şöyle devam ediyor: ‘Karar tarihi seçime 45 gün kala verildi. Bu meselenin CHP’yi terörle bağlantılı siyasi parti gösterme isteği olduğu görünüyor.’

Öyle görünüyor ki… Cumhur İttifakı, 14 Mayıs’ı kazanabilmek için salt demokratik, yasal ve meşru araç ve yöntemleri kullanmayacak. İhtiyaç duyduğu anda demokrasinin kurallarını ihlal edebilir, yasallığı zorlayabilir ve meşruiyeti tartışmalı kararlar alabilir. Ve yargı, ikinci MİT Davası’nda da görüldüğü üzere, siyaseten hükümler verebilir.”

Ne olmuştu?

2014’ün ocak ayında Hatay‘ın Kırıkhan ilçesi ve Adana’nın Ceyhan ilçesinde 1MİT’e ait araçların durdurularak, arama yapıldı.

Cumhuriyet Gazetesi‘nde 29 Mayıs 2015’te “İşte Erdoğan’ın yok dediği silahlar” manşetiyle yayınlanan MİT TIR’ları haberi hakkında “devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme”, “siyasi ve askeri casusluk”, “gizli kalması gereken bilgileri açıklama”, “terör örgütünün propagandasını yapma” suçlamalarıyla soruşturma başlatıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan haberin ardından dönemin Yayın Yönetmeni Can Dündar’ı isim vermeden tehdit etti, “Bedelini ağır ödeyecek” dedi; Dündar’dan kişisel olarak da şikayetçi oldu.

Dündar ve dönemin Ankara Temsilcisi Erdem Gül 26 Kasım 2015’te “casusluk” ve “terör örgütüne üye olmaksızın yardım etme” suçlamalarıyla tutuklandı. Her iki gazeteci için de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

Dilek ve Gül’ün avukatlarının başvuru yaptığı Anayasa Mahkemesi (AYM)  “hak ihlali” kararı verdi, ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AYM kararına saygı duymuyorum, uymuyorum” dedi.

Yargıtay’dan bozma

25 Mart 2016’da başlayan davada, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti “devletin güvenliğine ilişkin belgeleri açıklamak” suçundan Dündar’a 7, Gül’e 6 Yıl hapis cezası verdi. Cezalarda indirime gidilerek Dündar 5 yıl 10 ay, Gül de 5 yıl hapse çarptırıldı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi ise cezayı bozdu. Erdem Gül için “İspat edilemeyen suçtan beraatine karar verilmesi gerekir” diyen Yargıtay Can Dündar için cezasının artırılması gerektiğine karar verdi.

Yeniden yargılama

14. ACM’de yeniden yargılamaya geçilen davada dosyaya CHP’li milletvekili Enis Berberoğlu da dahil edildi. Can Dündar’ın dosyası ise ayrıldı. 15 Mayıs 2019’da kararını açıklayan mahkeme heyeti, Erdem Gül hakkındaki ”silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan açılan davanın düşürülmesine, Berberoğlu hakkında da hüküm verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.