UncategorizedManşetTürkiye

BOTAŞ’tan gaz depoları ve borç iddialarına ilişkin açıklama

0

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ‘den (BOTAŞ),doğalgaz depolarının beklenenden daha az dolu olduğu iddialarıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Depolar yaz dönemlerinde doldurulup kış dönemlerinde ihtiyaca göre kullanılmaktadır. Depo doluluk oranları kış koşullarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Mevcut durumda ortaya çıkan kış koşullarındaki doğal gaz talebini karşılamak adına doğal gaz depolarımız planlamalarımız çerçevesinde azami seviyede kullanılmaktadır” bilgisi paylaşıldı.

“Türkiye yaz aylarında gaz fiyatları yükselince depolardaki gazı bitirdi” iddialarıyla ilgili kurumun resmi Twitter hesabından yapılan açıklama şöyle:

“Türkiye’nin yaz dönemi doğal gaz talebi uzun dönemli doğal gaz alım ve satım anlaşmalarımıza bağlı boru ve LNG arz kaynaklarından sağlanmaktadır. Yaz döneminde doğal gaz depolama tesislerimizde depolama yapılmakta olup her yıl olduğu gibi bu yıl da planlamalarımız kapsamında depolama tesislerimizde azami miktarda doğal gaz depolanmıştır. İhtiyaç duyulan günlerde doğal gaz depolarından gaz kullanımı yapılmaktadır.”

Açıklamada ayrıca, doğal gaz tedarikindeki aksamada borç nedeniyle kesintiler olduğu iddiaları da yalanlandı ve İran dahil hiçbir ülkeye borç bulunmadığı bildirildi. Doğal gaz depolarının beklenenden daha az dolu olduğu iddialarına ilişkin ise şu yanıt verildi:

“Depolar yaz dönemlerinde doldurulup kış dönemlerinde ihtiyaca göre kullanılmaktadır. Depo doluluk oranları kış koşullarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Mevcut durumda ortaya çıkan kış koşullarındaki doğal gaz talebini karşılamak adına doğal gaz depolarımız planlamalarımız çerçevesinde azami seviyede kullanılmaktadır.”

You may also like

Comments

Comments are closed.