EnerjiEkonomiManşet

Doğal gazda sanayi tarifesine yeni bir zam daha geldi

0

İran‘ın teknik arıza nedeniyle Türkiye’ye doğal gaz akışını kesmesinin ardından sanayi ve santrallere tedarik edilen gaz miktarındaki kısıntıyla birlikte, Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş’den (BOTAŞ) orta ve büyük ölçekli sanayi tarifesine yeni bir zam daha geldi.

1 Ocak itibariyle sanayide kullanılan doğal gazın fiyatının yüzde 50 arttığı duyurulmuştu.

Yüzde 80’e çıktı

Sözcü‘den Emre Deveci‘nin haberine göre, BOTAŞ’ın ocak ayı için yayınladığı tarifelerin açıklamasında yapılan değişiklikle, yılda 300 bin metreküpün üzerinde gaz tüketen ve gazı elektrik üretimi haricinde kullanan tüketici grubuna uygulanan kademeli tarifenin uygulanma biçimi değiştirildi.

Böylece, söz konusu sanayi tüketicilerine aylık bazda yapılan zam oranı yüzde 50’den yüzde 80’e çıktı.

Yıl başında açıklanan tarifede, senede 300 bin metreküpün üzerinde gaz tüketen sanayi kuruluşlarına, geçen yılın ocak ayındaki tüketimleri esas alınarak kademeli bir tarife uygulanması öngörülüyordu.

Kuruluşlar, geçen yıl ocak ayındaki tüketimlerinin yüzde 60’ına kadar olan kısmı için bin metreküp başına 6 bin 300 TL, bunu aşan kullanımlar için de 9 bin 450 TL ödeyecekti. Yapılan yeni düzenlemeyle, tarife hesaplamasında geçen yıl ocak ayındaki tüketim esas alınmayacak.

Bunun yerine, sanayi kuruluşunun bu ay sonunda gerçekleşecek fiili tüketimi baz alınacak. Bu tüketimin yüzde 60’ı için bin metreküp başına 6 bin 300 TL, yüzde 40’ı için ise bin metreküpte 9 bin 450 TL ödenecek. Sanayicinin faturası her durumda da bu iki değerin ağırlıklı ortalaması olan 7 bin 560 TL üzerinden hesaplanacak. Bu da ay başında açıklanan zammın yüzde 50’den yüzde 80’e çıkması demek oluyor.

Bu zamla birlikte, sanayicilerin tüketimlerini geçen yılın ocak ayı tüketimine göre yüzde 60 ile sınırlandırıp düşük olan tarifeden yararlanma hakkı da elinden alınmış oldu.

Yapılan son zamla birlikte sanayi tarifesinde son bir yıldaki artış yüzde 435 oldu. Geçen yılın ocak ayında sanayiciler her bin metreküp gaz için bin 414 TL ödüyorlardı. Şimdi ise bu rakam 7 bin 560 TL’ye yükseldi.

Kategori: Enerji

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.