Hafta SonuKöşe YazılarıKültür-SanatManşetYazarlar

[Bir şarkının hikayesi] While My Guitar Gently Weeps/ Beatles*

0

Beatles‘ın en sevilen şarkılarının çoğu Lennon & Mc Cartney ikilisinin besteleri olarak kayıtlara geçse de grubun en genç üyesi George Harrison’ın 1968 yılından sonra ardı ardına While My Guitar Gently Weeps, Something ve Here Comes The Sun gibi “En iyi Beatles şarkıları” listelerinde üst sıralarda gösterilen üç şarkı yazması tesadüf olabilir mi?

1968’in başında, tüm Beatles üyeleri eşleri ile beraber, 60 kişilik bir grupla, Maharashi Mahesh Yogi’nin Transandantal Meditasyon turuna katılmak üzere Hindistan’a giderler. Hindistan’ın mistik havası ve tanıştıkları yeni kültür, grubun yaratıcılığını arttırır ve John, Paul ve George kaldıkları iki ay süre içerisinde birçok şarkı yazarlar. Nisan ayında Hindistan’dan döndüklerinde The White Album’de yer alacak olan şarkıların çoğu sadece kaydedilmeyi beklemektedir.

Hindistan seyahati sonrası George en yaratıcı dönemine girer. 68 baharında ebeveynlerine yaptığı bir ziyarette en eski Çin klasiklerinden “Değişimler Kitabı” olarak tercüme edilen “I Ching”i okumaya başlar. Sanatçı en güzel bestelerinden birini yapmasına yol açacak o sihirli anları daha sonra şöyle anlatacaktır:

“Değişimler Kitabı hakkında düşünüyordum. Her şeyin tamamen rastlantısal olduğu Batılı inanışının aksine, Doğu inanışında her şey olması gerektiği gibi olur ve tesadüf diye bir şey yoktur. Önümüze çıkan her küçük parçanın bir amacı vardır.”

The Beatles Hindistan’da.

George kitabın herhangi bir sayfasını açıp ilk okuduğu kelime ile bir şarkı yazmaya karar verir. Öyle ya her şey birbiriyle bağlantılıdır ve Değişimler Kitabı’nı okumasının da bir amacı olmalıdır. Rastgele bir sayfayı açar, “gently weeps” kelimesini okur ve usulca kitabı kapatır. Gitarı eline alır ve Beatles’ın en sevilen şarkılarından birini besteler.

I look at you all, see the love there that’s sleeping
While my guitar gently weeps

Şarkının mesajı evrensel sevgi ve barıştır. İnsanların içinde gizlenen ve açığa çıkmayan evrensel sevginin anlatımında All You Need Is Love ve Let It Be gibi şarkılarla tematik benzerlik gösterse de diğerlerinden farklı olarak daha kişisel bir feryattır.

“Gitarım usulca ağlarken
Hepinize bakıyorum ve orada uyuyan sevgiyi görüyorum”

 

Harrison’un biyografisini yazan Joshua Green’e göre sözler, John F.Kennedy ve Martin Luther King’in öldürülmeleri ve Sovyetlerin Çekoslavakya’yı işgali gibi siyasi olaylar karşısında Harrison’un hayal kırıklığını yansıtır. Sanatçı bunca sevgi ve barış mesajının yenik düşmesine sözleriyle cevap vermektedir.

Şarkının sadece akustik versiyonunda yer alan son kıtada, sanatçı sanki dünyaya yukarıdan bakar ve olup bitenler karşısındaki çaresizliğini “Gitarım usulca ağlarken burada oturup yaşlanmaktan başka bir şey yapamıyorum.” sözleriyle belirtir:

I look from the wings at the play you are staging
While my guitar gently weeps
As I’m sitting here doing nothing but ageing
Still my guitar gently weeps

The Beatles, While My Guitar Gently Weeps’in stüdyo kayıtları sırasında.

Harrison şarkıyı tamamen tek başına bestelemiştir ancak daha sonra stüdyo kaydında biri ondan rol çalacaktır üstelik o kişi bir Beatle bile değildir.

68 Mayıs’ında grup üyeleri “The White Album”için EMI stüdyolarına dönerler. Kayıtlar ekim ortasına kadar sürecektir. George o günlerde biraz da gruptan dikkatini dağıtmak için Eric Clapton ile bazı kayıtlar yapmak üzere bir araya gelmektedir.

O günlerden birinde arkadaşına dönüp, “Bugün ne yapıyorsun, stüdyoya gelip şu şarkıyı neden benimle beraber çalmıyorsun” der. John ve Paul’un, kendi şarkısıyla yeterince ilgilenmediklerini düşünmekte ve arkadaşından destek istemektedir. Eric bu teklifi önce reddeder çünkü o güne kadar grup üyeleri dışında kimse bir Beatles kaydında çalmamıştır. Diğer üyelerin bundan hoşlanmayacaklarını düşünür ama George kararlıdır.” Bak bu benim şarkım ve senin de çalmanı istiyorum” der.  

Harrison ve Clapton 1987’de London’s Wembley Arena’da While My Guitar Gently Weeps’i seslendirirken.

Aslında While My Guitar Gently Weeps’in temmuz ayında alınan ilk stüdyo kaydı çok dokunaklı ve akustiktir. Şarkının ruhuna çok daha uygun olan bu kayıttan sonra grup daha rock bir versiyona odaklanır. George günlerce gitar solosuna çalışır ama bir türlü istediği gibi çalamamaktadır. İşte o noktada arkadaşı Eric imdadına yetişecektir.

George Harrison 1987’de Guitar Player’a Eric Clapton’un EMI stüdyolarına geldiği günü şöyle anlatır.

Eric geldi ve diğer arkadaşlarım o orada olduğu için çok iyi davrandılar. Paul piyanoya geçti ve harika bir intro çaldı. Eric elektro gitardaydı ve böylece ben sadece ritme ve vokale odaklanabiliyordum. Eric’in olağanüstü lirik solosu her şeyi bir araya getirdi”

O gün alınan 28 kaydın tamamında Eric Clapton, The Beatles ile canlı olarak çalar ve “Gitarını usulca ağlatır.” Eric, bu tarihi kayıttan sonra gitarını George’a hediye eder ve o da gitara Lucy adını verir.

While My Guitar Gently Weeps, Rolling Stone dergisince tüm zamanların en iyi 500 şarkısı listesinde 136. ve en iyi 100 Beatles şarkısı arasında 10.sırada gösterilir. Eric Clapton’un şarkıdaki gitar solosu ise Guitar World tarafından en iyi 100 Gitar solosu arasında da 42. sırada gösterilmiştir.

2016 yılında Cirque du Soleil, Beatles’ı konu alan Love müzikalinin 10.yılı anısına şarkının akustik versiyonu için bir video klibi çeker. Sayfalardan akan şarkı sözleri, insan formuna dönüşen gitar telleri  ve akıcı bir vücut dili ile dans eden dansçı, şarkıdaki hüznü ve acıyı mükemmel bir şekilde yansıtır.

 

2004 yılında George Harrison anısına verilen konserde Prince’in gitar yorumu tek kelime ile inanılmazdır. Solosunu bitirdiğinde havaya fırlattığı gitarın akibetini merak edenlere, Prince’in sahne arkasında duran ses teknisyeni Takumi’nin her zamanki gibi gitarı yakaladığını ve konser sonunda Ophray Winfrey’e verdiğini söyleyelim.

*

(*) Albüm: The White Album
Kayıt :25 Temmuz,16 Ağustos,3,5,6, Eylül 1968
Yapımcı :George Martin

Kaynakça

  • Dasgrupta P.Far Out Magazine ,The Cosmic Eastern Infuence in While My Guitar Gently Weeps by Beatles,December 2020
  • Mc Guiness P.,While My Guitar Gently Weeps,The Story Behind The Beatles Song,September 2020
  • Wikipedia ,The Beatles In India
  • Wikipedia, While My Guitar Gently Weeps
  • UCR-Top 10 George Harrison Beatles Songs

 

 

More in Hafta Sonu

You may also like

Comments

Comments are closed.