GündemTürkiye

Belediyeden evrak kaçırma polemiği

0

Son iki günde çok sayıyda ihbar aldığını söyleyen İmamoğlu “İBB’de dosya kaçıranlar, odasını toplayanlar… Ne oluyor kardeşim?” diye sordu. Akşam saatlerinde bir açıklama yayımlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise “Basit ve komik bir algı operasyonu” ifadesini kullandı.  

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) rakamlarına göre 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan Millet ittifakı adayı Ekrem İmamoğlu, CHP ve İYİ Parti liderleriyle görüşmek üzere bugün Ankara’ya gitti. Havalimanında soruları yanıtlayan İmamoğlu YSK’ya yapılan itirazlarla ilgili “Bir haftaya bitmesi lazım. Daha uzun sürerse bu iş kokar” uyarısı yaptı.

İmamoğlu’nun açıklamaları ve sorulara verdiği yanıtlardan satırbaşları şöyle:

İhbarlar alıyorum: Büyükşehir Belediyesi’nden şu 2 günde bir sürü ihbar alıyoruz. Dosya kaçıranlar, odasını toplayanlar… Ne oluyor kardeşim? Ben gidip tedbir almak istiyorum, İstanbullunun 1 kuruşunun bile hesabını soracağım. Bunların ihbarı var, kanıt olursa paylaşırım.

Devletin kurumları, bakanları neye hizmet ediyor: Miraç kandili mübarek olsun. Günahlarından arınan, iyiliklere uzanan bir gece olsun. Seçim gündemi devam ediyor. Bu gündem devam ederken aslında hiç de hoş olamayan ortamlar da yaşıyoruz. Sabırla takip ediyorum, ama sabır kadar kararlılığım en üst seviyede. Çok şey birbirine karıştı. Bu beni çok üzüyor. Devletin imkanları, bakanları, kurumları neye hizmet edeceğini şaşırmış durumda.

YSK’ye güveniyorum: Bu ülke büyük bir ülke, YSK’ye güveniyorum. Veride kaybettiğimi görsem çıkarım “Ey rakibim hayırlı uğurlu olsun” derim, bu kadar delikanlıyım ben.

AA adına ‘AK Parti Ajansı’ desin: Tekrar AA’nın altını çizmek istiyorum. Benim cebimdeki paranın bir kısmı şu anda AA’nın Genel Müdürü’nün cebinde. Hepimizin vergisiyle AA görev yapıyor ve Türkiye’nin haber alma kaynağı durumunda ama vazifesini yerine getirmiyor. Şu anda sanırım mahcubiyet içerisinde ama bu ‘keşke haberleri doğru verseydim değil, istediğim adaya seçimi kazandıramadım’ mahcubiyeti… Genel Müdürü derhal istifa etsin, siyaset yapsın, belki vekil olur belki muhtar olur. Her yol mübahtır anlayışı şu anda zehir gibi kurumlarda ve devletin bazı yetkililerinin beyninde geziyor. Partizanlık bir zehir, her ortama enjekte edilmiş durumda. Ben bu sürecin bir panzehiri olmaya geliyorum.YSK ‘hiçbir bilgimiz yok’ diyor, o zaman AA’nın tek kaynağı kalıyor. AK Parti’nin sandıktaki görevlileri. Değiştirsin adını, AK Parti Ajansı desin adına.

Yıldırım’a güvenim kalmadı: Sayın Yıldırım’a da şu an itibarıyla vicdanen güvenim kalmamıştır. Hâlâ afişler asıyor, sandıklarla ilgili sosyal medya duyuruları yazıyorsa çok yazık, günah. Teessüfle izliyorum. Devletin bakanlığını yaptınız yıllarca, TBMM başkanlığı, Başbakanlık yaptınız daha ne olsun allah aşkına? Asmayın şu afişleri dedik. İl başkanınız kazandık açıklaması yapıyor. Ayıp. Kendinizi toplum, dünya, kamuoyu nezdinde aşağı çekiyorsunuz.

Sonucu biliyoruz: Parti Genel Merkezi’nde toplantılarda, adayımıza nasıl kazandırırım toplantıları olunca olmuyor. Emek var burada. 16 milyon İstanbullu kazanmıştır kardeşim. Islak imzalı tutanaklarımız var, o tutanakların altında hesap var. Sonuç ne biliyoruz. Bu kadar inançlı olmamızın ardında bu var. Sonuç karşı tarafın lehinde olsaydı bu kardeşiniz çıkar, ‘Sayın Binali Yıldırım tebrik ederim,’ derdi ama demiyorum, çünkü ben kazandım.

Ayrılmayın:  Buradan çağrı yapıyorum. İlçe Seçim Kurulu önünde tedbir almaya devam edin. Bu sürecin neticesinde tek bir oyumuza sıkıntı getirmeyeceğiz. Kendimize olan güvenimiz en üst seviyede. Çünkü haklıyız.

Bahçeli ve Erdoğan’a çağrı: Sayın Bahçeli, bu süreci lütfen iyi takip etsin. Bu kadar yıllık devlet deneyimi olan, hizmetleri olan bir şahsiyet olarak bu sürece mutlaka kayıtsız kalmamalıdır. Sayın Recep Tayyip Erdoğan, lütfen birileri çocuk gibi davranıyor olabilir. Alt gruplar afiş asma çabasında. Sayın cumhurbaşkanının bu sürece kayıtsız kalmaması gerekir.

Anıtkabir’i ziyaret etti

Ekrem İmamoğlu Ankara’ya iner inmez, kalabalık bir grup eşliğinde Anıtkabir’i ziyaret etti.

İBB’den açıklama

İmamoğlu’nun iddialarına karşı, akşam saatlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nden şu açıklama geldi: “Akıllı Şehir Yönetim Modeli ile örnek olan İBB’nin dijital ortamda denetime açık uygulamaları dururken, ‘dosya kaçırılıyor’ şeklinde iftira atmak, basit ve komik bir algı operasyonudur. Büyükşehir Belediyesi, İstanbullulara hizmet etme görevini aksatmadan sürdürmektedir. YSK’nın tüm takvimi tamamlanıp mazbata teslim anına kadarki süreçte de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin gönülden çalışan tüm personeli kamu yönetimi bilinciyle görevlerini sürdürmektedir.”

Kategori: Gündem

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.