ManşetSpor

Barselona’da havuz gittikçe ısınıyor: 16 yaşındaki Katie Ledecky’den dünya rekoru

0
Katie Ledecky

Barselona’da devam eden Dünya Yüzme Şampiyonasında havuzdan rekorlar çıkmaya devam ediyor.

Günün en iyi derecesini 1500 metre serbest stilinde Katie Ledecky’den geldi. 2007’den beri kırılmayan rekoru 10 sn gibi büyük bir farkla geliştiren Ledecky 1500 metre yarışında rekor kıran en genç sporcu oldu.16 yaşındaki Ledecky Dünya ve Amerika rekorunu da elinde bulunduruyor.

Katie Ledecky

paylaşmak için tklynz / click for to share

1500 metre serbest stil yarışında son 100 metreye kadar büyük bir çekişme ve tempoyla geçildi. Öyle ki madalya kazanan 3 sporcu Dünya rekor derecesinden daha  iyi bir derece elde ederek havuzdan ayrıldılar.

Luta Altına Kurbağaladı…

Litvanya’ya tarihinin yüzmede ilk madalyasını kazandıran Ruta Meilutyte elemelerde kırdığı  Olimpiyat ve Dünya rekoru sonrası 100 metre kurbağalama final yarışında rakiplerine karşı rahat bir şekilde kazanarak  altın madalyaya ulaştı. 1:04:42 derece elde eden Ruta Meilutyte kendi rekorunun saniyenin %7 geride kaldı.

Litvanya'ta yüzme sporunda ilk madalyayı Ruta Meilutyte kazandırdı

Kadınlar 100 metre sırtüstü final yarışını ise Olimpiyat şampiyonu Missy Franklin çekişmeli geçen mücadele sonrasında 58:42 derecesiyle Altın madalyaya ulaştı.

Chad Le Clos tarih yazmak için havuzda

Güney Afrikalı Chad Le Closi, Barselonadan altın çıkarır ise peşpeşe Olimpiyat ve Dünya Şampiyonluğu tacını kazanan ve Avrupa ya da Amerika kıtası dışından katılan ilk sporcu olacak

200 metre kelebek stilindeki yarı final mücadeleleri nefes kesti. Londra olimpiyatlarında;  Dünya ve Olimpiyat rekorunu elinde bulunduran efsane yüzücü Michael Phelps’i geride bırakarak olimpiyat şampiyonu olan Chad Le Closi Barselona’da da aynı başarıyı tekrarlamak istiyor. Güney Afrikalı sporcu Barselona’dan da altın madalya ile dönerse yüzme sporunda tarihinde ilk kez Avrupa ve Amerika kıtaları dışından bir sporcu Olimpiyat ve Dünya şampiyonluklarını peşpeşe kazanmış olacak.

Chad Le Clos 200 metre kelebek yarı final yarışlarında en iyi dereceye imza atarak final yarışlarının favorisi olduğunu gösterdi. Son 10 metrede yaptığı atakla birinciliği elde eden Chad Le Clos 1:55:33 ile en iyi derecenin sahibi oldu.

100 metre sırtüstü final yarışında ise Olimpiya şampiyonu Matt Grevers 52:93 derecesiyle Altın madalyaya uzandı..

Dünya yüzme şampiyonası TRT Spor ve Eurosport kanalarından izlenebilir. Yarışmalar 19:00 itibarı başlıyor.

Derleyen: Muhittin Kurban

(Yeşil Gazete)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.