Ekolojiİliç FaciasıManşetTürkiye

Bakan Yerlikaya: İliç’te 10 milyon metreküp kütle kaydı

0

Erzincan İliç‘teki Çöpler Altın Madeni’nde meydana gelen siyanürlü toprak yığınının kaymasıyla ilgili bölgede inceleme yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya gazetecilere açıklama yaptı.

Yerlikaya, AFAD, JAK, TSK, Emniyet Genel Müdürlüğü, madenciler ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan 339’u arama kurtarma personeli olmak üzere toplam 827 personelin görev yaptığını söyledi.

10 milyon metreküplük kütle 800 metre hareket etti

Cevherin biriktirildiği yığın liç alanından yamaç üzerinde önce kayma ve sonra çok hızlı akma şeklinde bir kütle hareketi meydana geldiğini belirten Bakan Yerlikaya şu bilgileri verdi:

“Hareket yaklaşık 200 metre yüksekliğe sahip bir yamaç boyunca oldu. Kayan kütlenin toplam hacminin şimdilik hesaplarda 10 milyon metreküp olduğu, bu kütlenin de yaklaşık 800 metre kadar hareket ettiği ve hareket hızının ortalama saniyede 10 metre olduğu öngörülüyor.”

9 işçiyi arama çalışmaları sürüyor

İlk belirlemelere göre dokuz işçinin kayan kütlenin altında kaldığını ve işçileri arama kurtarma çalışmalarının aralıksız devam etiğini ifade eden Yerlikaya, “Bölgede hem yeni gelişebilecek bir kaymayı izlemek hem de göçük altındaki kişileri, araçları saptayabilmek amacıyla mobil takip sistemleri ve yer radar gibi ekipmanlar kuruldu” dedi:

“Sahada dekontaminasyon ve mobil koordinasyon tırları görevlendirildi. AFAD koordinasyonunda üniversitelerimizden gelen bilim insanları bölgenin önceki ve güncel haritalarını kullanarak stabil alanları tespit ediyor ve bu alanlara izleme cihazları yerleştirmeye başladılar. Bununla birlikte uydu radar verilerinden sahadaki hareketlerin geçmişe yönelik davranışları inceleniyor ve yapılacak çalışmalarda olası riskli bölgeler belirleniyor. Ayrıca bölgede gece boyunca arama kurtarma çalışmalarını sürdürebilmek için 40 jeneratör ve 40 aydınlatma kulesi bulunuyor.”

Bölgede yağış başladı 

Meteoroloji 12’nci Bölge Müdürlüğü‘nden alınan bilgiye göre, ekiplerin aramalarını sürdürdüğü İliç’te bugün yağmur yağışı var. Hava sıcaklığının da 4 derece olması bekleniyor. Uzmanlar, şiddetli yağış halinde kayan kütleyle birlikte büyük miktarda siyanürün Fırat Nehri’ne karışabileceğini, bu durumun ise bir doğa soykırımına yol açacağını belirtiyor.

Habertürk’e konuşan yer Bilimci Prof. Dr. Süleyman Pampal, Çöpler Altın Madeni’nde meydana gelen toprak kaymasının, altın çıkarımı sırasında kullanılan zehirli siyanür ve diğer kimyasallarla işlem görmüş topraktan oluştuğunu belirtmişti. İşlem görmüş toprağın, dağ gibi üst üste yığıldığını ve bu yığının Fırat Nehri’ne 700-800 metre gibi çok yakın bir mesafede olduğunu anlatan Pampal, “Fırat’a karışması, bölgedeki tüm yaşamın sona ermesi anlamına gelir. Fırat’a ulaşmasının acilen önlenmesi gerekiyor; o vadinin önü kapatılmalıdır” çağrısında bulunmuştu.

siyanurhavuzu.jpg

‘Halka yalan söylemeyin’

Metalürji Mühendisi Cemalettin Küçük ise topluma doğru bilgi verilmesini isteyerek, şu uyarılarda bulundu:

“Artık halka yalan söylenmemesi gerektiğini belirtmek zorundayız. ‘Tedbirler alındı, hiçbir kimyasal tehlike yok’ gibi yanıltıcı açıklamalar yapılmamalı. Şu an bir risk oluştuğunu kabul etmeliyiz. Bu risk nedir? Siyanürün buharlaşması ve rüzgarın yönüne bağlı olarak insanlar ile hayvanlar için zehirlenme tehlikesi bulunmaktadır. Halkı daha fazla yanıltmayın. Şu ana kadar yapılanlar yeter; kandırma ve para kazanma çabalarına son verin. Artık yalan konuşmayı bırakın, bu ve benzeri faaliyetleri durdurun ve Türkiye’de bu işe bir son verin.”

Ne olmuştu?

Erzincan’ın İliç ilçesindeki Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.‘nin Çöpler Altın Madeni tesisinin bulunduğu alanda bulunan devasa siyanürlü yığın dün 14.30’de kaymıştı.

Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin 2010 yılı aralık ayından itibaren altın üretimi yaptığı madende siyanür ve sülfürik asit dağları çöktü. İlk belirlemelere göre en az 9 işçi toprak altında kaldı.

İliç Altın Madeni’nde toprak kayması: En az dokuz işçi toprak altında
İliç’teki altın madeninde kayan siyanürlü yığının iki kattan fazla artması istenmişti
İliç’teki faciaya tepki yağıyor

 

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.