LGBTİ+Manşet

Ayrımcılık ve nefret bitmiyor: Tatlıcıdan market çalışanına, LGBTİ+ fobi her yerde

0
Keyf-i Künefe

LGBTİ+‘lara yönelik ayrımcılık ve nefret suçları bitmiyor. Son olarak Kaos GL.org‘da yayınlanan haberlere göre Osmaniye‘de Keyf-i Künefe adlı tatlıcı kapısına “LGBTİ+’lara kapalıyız” yazdı, Şişli Pangaltı’da ise bir market çalışanı, yoldan geçen trans kadını ölümle tehdit etti.

Habere göre ikinci olay Namlı Market‘te gerçekleşti. Market çalışanı Azmi Ateş, marketin önünden geçen trans kadın G.’ye, cinsiyetçi küfürler etti, ardından “Geçen haftaki ibnenin de fotoğrafını çektim, sizi tenhada kıstırır, karnınızı deşerim” diyerek ölümle tehdit etti. G. polisi ararken zorla fotoğraflarını çekmeye çalıştı ve ardından yumruk ve cam su şişesi ile saldırdı.

‘Lubunyalar stres topu haline geldi’

Nefret saldırısına maruz kalan G., yaşadıklarını KaosGL.org’a şu sözlerle anlattı:

Bu olay sadece transfobik bir olay değil kadın karşıtı bir olay. İki fobinin ikisi de var. Geçen haftalarda da başka bir saldırı yaşanmıştı. Bana laf attıktan sonra polisi aradım, beklerken fotoğraflarımı çekmeye başladı. Kalıcı görsel edinmeye çalıştı. Engel olmaya çalıştım. O esnada bana vurmaya başladı. Kafamda su şişesi kırdı. Cinsiyetçi küfürler etti. Ölümle tehdit etti.

Son günlerde lubunyalar stres topu haline geldi. Ülkenin başarısız gidişatında hedef saptırma olarak lubunyalar gösteriliyor. Son dönemde artan nefret söylemlerinin bir sonucu bu. Sistematik bir durum söz konusu.

Saldırganın ilk olayı değil

G.’nin avukatı Levent Pişkin de daha önce aynı kişinin göçmen bir çocuğa, geçtiğimiz hafta da başka bir LGBTİ+ aktivistine saldırdığını hatırlattı.

Saldırgan Azmi Ateş hakkında kasten yaralamadan soruşturma başlatıldı. G. hakkında koruma da talep edildi.

Yaşanan saldırının ardından LGBTİ+ aktivistleri market önünde eylem yaptı. Kurtuluş Komşu Dayanışma Ağı ile HDP Şişli ve Şişli Kent Konseyi‘nin de destek verdiği eylemde aktivist Şevval Kılıç basın açıklamasını okudu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Arkadaşımıza cam su şişesi ile saldıran manav Azmi Ateş’in bu ne yazık ki ilk saldırısı değildir. Geçen hafta da bir başka arkadaşımıza olay mahallinde “sizi yaşatmayacağız” diyerek ölüm tehdidinde bulunmuş, hakaret ederek saldırmıştır.

Biz bu zihniyeti tanıyoruz. LGBTİ+’lara, kadınlara, göçmenlere yönelik homofobik-transfobik-ırkçı-cinsiyetçi saldırılara göz yummayacağız.

Biz her yerdeyiz.

Olduğumuz her yerde örgütlü gücümüzle bu saldırılara karşı duracağız.

Korkmuyoruz, geri adım atmıyoruz, yılmıyoruz.

Vardık, varız, var olacağız.

Diyanet’in hutbesinin ardından arttı

LGBTİ+’lara yönelik saldırılar Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ramazan‘ın ilk haftasında okuduğu cuma hutbesinde LGBTİ+’ları hedef almasıyla birlikte katlanarak arttı. Siyasetçilerin LGBTİ+fobik açıklamalarını sosyal medyadaki nefret söylemleri izledi.

Onur Haftası‘nın hemen ardından Kızılay Başkanı Kerem Kınık LGBTİ+’ları pedofiliyle ilişkilendirdi, ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan toplumu “LGBTİ+’lara karşı tavır almaya” çağırdı. Bunu takiben, LCW giyim firmasının gökkuşağı ve tek boynuzlu at motiflerini LGBTİ+’larla ilişkilendirildiği gerekçesiyle kısıtlama yönünde çalışanlarına uyarılarda bulunduğu, Büyükada’da LGBTİ+’ların plaja alınmadığı, eşcinsel çiftin fotoğrafını paylaşan bir fotoğraf stüdyosunun tehditlere maruz kaldığı yolunda haberler medyada yer aldı.

More in LGBTİ+

You may also like

Comments

Comments are closed.