Ekolojik Yaşam

Ayılar sayılacak

0

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi, Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü tarafından, ülke genelinde ayı popülasyonunun yoğun olduğu bölgelerde çalışma yapılarak, sayı belirlenmeye çalışılacak.

Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şağdan Başkaya, yaptığı açıklamada, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 12. Bölge Müdürlüğü ile geçen yıl ayılar üzerine envanter çalışması yaptıklarını belirtti.

Bölgede ayıların yoğun olduğu Artvin’in Şavşat ilçesinde sayım yaptıklarını dile getiren Başkaya, “İlçenin Meydancık, Papart, Goman yaylası, Bululay mezrası, Nakvevi yaylası, Soltisev, Balıklı, Akbıyık, İmnazeler ve Taşköprü mezrası, Meydancık yaylası, Erikli, Yeşilce ve Çağlıpınar köyü ile Dodakana yaylasını kapsayan alanda ekim ayında ayıları saydık” dedi.

Bu çalışmalardan önemli veriler de elde ettiklerini ifade eden Başkaya, şunları söyledi:”Buradaki çalışmaları tamamladık, bölgedeki ayı popülasyonu hakkında önemli bilgiler edindik. Artık bundan sonra çalışmalarımız Karadeniz Bölgesi’nde ayıların yoğun yaşadığı diğer alanlarda devam edecek.

Türkiye’nin diğer bölgelerindeki ayı popülasyonları hakkında yeterli bilgi bulunmuyor. Bunun içinde Karadeniz Bölgesi’nden sonda diğer bölgelerde de çalışmalar yapılmalı. Kısa vadede bu çalışmanın tamamlanması mümkün değil. Uzun ve yorucu bir çalışma sonucunda Türkiye’deki ayı sayısı belli olacak.”

“Doğu Anadolu Bölgesi’nde de çalışmalar yapılmalı”

Doğu Anadolu Bölgesi’nde de ayıların yoğun olarak bulunduğunu ifade eden Başkaya, “Karadeniz ile birlikte bu bölgelerde de çalışmalar yoğunlaştırılmalı. Buralarda ayı popülasyonunun yoğun olduğunu tahmin ediyoruz” diye konuştu.

Başkaya, Doğu Anadolu Bölgesi’nde sadece ayılarla ilgili değil, diğer yabani hayvan ve bitki çeşitleriyle ilgili de çalışmalar yapılabileceğini, bununda Türkiye’nin hayvan ve bitki çeşitliliği açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Şağdan Başkaya, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğünün bu çalışmalarda üniversiteler, araştırma kurumları ve sivil toplum örgütlerinden destek alması halinde çok kısa sürede önemli bir envanter oluşturabileceğini belirtti.

Başkaya, ayıların yoğun olarak Karadeniz, Toroslar, iç Ege dağları ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde yayılış gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Kategori: Ekolojik Yaşam

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.