Sivil Toplum

Aydınlardan HDP saldırılarına karşı ortak tutum çağrısı

0

Son günlerde ülkenin farklı şehirlerinde HDP seçim bürolarına yapılan saldırılar karşısında 300’ü aşkın aydın, sanatçı ve yazar bir araya gelerek, yerel seçim öncesi gerçekleşen saldırılar karşısında hükümete anayasal görevine sahip çıkmaya ve saldırganların yargı önüne çıkarılması için çağrıda bulundu.

aydinler

Erol Katırcıoğlu ve Oya Baydar

Geçtiğimiz hafta Lamartine Otel’de gerçekleşen toplantıya bildirinin imzacılarından Oya Baydar, Ali Bayramoğlu, Erol Katırcıoğlu, Ufuk Uras, Fehim Işık, Mithat Sancar, Tatyos Bebek, Osman Kavala, Mustafa Avkıran ve HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç katıldı.

“HDP bayrağının resmi vinç aracıyla sökülmesi ciddi suçtur”

“HDP yalnız değildir” pankartının önünde basın açıklamasının okunmasının ardından söz alan Oya Baydar, “yerel seçimler yaklaşırken seçim meydanlarında linç kültüründen beslenen saldırganların kol gezmesini kaygıyla karşıladıklarını” ifade etti. Saldırıların Kürt sorununun demokratik çözümüne yönelik olduğunu ve barış sürecini tehlikeye düşürme kaygılarını arttırdığına vurgu yapan Baydar, Fethiye’deki aldırıda belediye görevlileri tarafından indirilen HDP tabelasını hatırlatarak: “Kamu görevlilerinin saldırganlara gösterdiği ‘anlayış’ tüyler ürperticidir. HDP tabelasının resmi vinç aracı ile indirilip yerine Türk bayrağı asılması seçimin meşruiyetine gölge düşürecek kadar ciddi bir suçtur” dedi.

“Zorbalık ve demokrasi bir arada olmaz”

Oya Baydar “Saldırganlar yargı önüne çıkarılmalı ve bundan sonra olası bütün saldırıları önceden engelleyecek önlemler acilen alınmalıdır. Zorbalık ve demokrasi bir arada olamaz.” açıklamasını yaptı.

10032014144437-bdp-dtk-hdp

“Çözüm süreci cehennemden çıkaracak tek köprü”

İmzacılardan yazar Ali Bayramoğlu da Fethiye’deki saldırıda “siyasi iktidarın işletmecisi olduğu devletin bir temsilcisinin bu davranışına göz yumuyor olmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını” belirtti. Bayramoğlu, Kürt sorununun çözümünün Türkiye’nin içinde bulunduğu ‘cehennemden’ çıkabileceği tek köprü olduğunu belirterek “Bu saldırılara göz yummak bu can simidini kendi elimizle bıçaklamak olacaktır” dedi.

“HDP’yi yalnız bırakmak barış umudunu terk etmektir”

Prof. Dr. Mithat Sancar, AKP hükümetinin ırkçı saldırıları gerçekleştiren gerçek suçluları yakalayarak açık ve net tavır alması ve soruşturmalarda gerekli hassasiyeti göstermesi gerektiğini söyledi ve ekledi: “HDP’yi yalnız bırakmak Türkiye’de birlikte yaşama umudunu ve barış umudunu terk etmek demektir”

Ne olmuştu?

Yerel seçim öncesinde HDP’nin seçim büroları açtığı Aksaray, Dikili, Urla, Ordu, Giresun, Zonguldak ve Fethiye’de saldırılar gerçekleşmişti. Son bir hafta içinde farklı bölgedeki seçim bürolarına saldırı oldu. Yalova Çınarcık’ta HDP bürosuna kimliği belirsiz kişilerce taşlı saldırı düzenlendi. İstanbul’da HDP’nin Esenler’e bağlı Fatih Mahallesi’nde bulunan seçim irtibat bürosu, iki kişinin saldırına uğradı ve son olarak geçtiğimiz gün Niğde HDP İl Binası’na saldırı gerçekleşti.  Yanı sıra Adana’da HDP mitingi sonrası CHP seçim bürosuna saldırıldı.

(Yeşil Gazete)

More in Sivil Toplum

You may also like

Comments

Comments are closed.