EnerjiManşet

Avrupa’nın elektrik üretiminde rüzgar, kömürü geride bıraktı

0

Avrupa’da 2023’ün son çeyreğinde rüzgar enerjisi üretimi, 2022’nin aynı çeyreğine kıyasla yaklaşık yüzde 20 daha fazla oldu. Elektrik üreticileri de ilk kez rüzgardan, kömürden daha fazla enerji üretti.

Bu, Avrupa’nın bölgesel enerji dönüşümü çabaları için önemli bir kilometre taşı olarak değerlendiriliyor.

Düşünce kuruluşu Ember‘in verilerine göre, Avrupa’daki kamu hizmeti yapan kurumlar, 2023’ün ekim-aralık döneminde rüzgar santrallerinden 193 terawatt saat (TWh) rekor seviyede elektrik üretti. Aynı dönemde kömür yakıtlı enerji santrallerinden ise 184 TWh elde edildi.

‣ Ember: Rüzgar ve güneş enerjisi büyürken enerjideki emisyonlar durağanlaştı
‘Dünyanın tüm enerji ihtiyacı için rüzgar, güneş ve su yeter, mucizeye gerek yok’
Uruguay’dan dünyaya ‘rüzgara hızlı geçiş’ dersleri…

Sektörü yakından izleyen uzmanlar, Euronews‘e  yüksek işçilik, malzeme ve finansman maliyetleri nedeniyle 2023’te rüzgar enerjisi sektöründe yaşanan yaygın aksaklıklara rağmen bu oranda sağlanan artışın büyük önem taşıdığını söyledi.

Avrupa Parlamentosu‘nun 2023 yılının sonunda kabul ettiği ve türbin üreticileri için finansman desteği öngören yeni politika sayesinde 2024’te bölgesel rüzgar enerjisi üretiminin daha da artırılması hedefleniyor. Bu yeni politikayla gelecekte rüzgar enerjisinin kömür üzerindeki üstünlüğünü pekiştirmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Almanya, Türkiye ve Polonya’nın kömürlü üretimi kritik

Avrupa genelinde 2024 ve sonrasında ilave rüzgar enerjisi üretim kapasitesinin yaygın olarak hayata geçirilmesi bekleniyor. Kömür yakıtlı üretime ilişkin görünüm ise henüz net değil.

Özellikle, Avrupa’nın toplam kömür yakıtlı enerji üretiminin yaklaşık yarısını oluşturan Almanya, Polonya ve Türkiye’deki kömür yakıtlı üretimin izleyeceği seyir önem taşıyor. Bu üç ülkenin Avrupa’nın fosil yakıtlardan uzak durma politikasında başarılı olması açısından pozisyonu önem taşıyor.

Türkiye’nin 2023 İklim Karnesi kırıklarla dolu: Öncelik kömür ve nükleerde

Dünyanın genel ekonomik ivmesi, her ülkede enerji üretiminde ne kadar kömür kullanılacağını belirleyen temel faktör olacak. Hükümetlerin desteklediği imalat faaliyetlerinin2024’te genişlemesi halinde genel elektrik tüketiminin de artması, bunun da enerji üretim firmalarını yenilenebilir kaynakların yanı sıra fosil yakıt tesislerinden de üretimi artırmaya zorlaması olasılıklardan biri. Özellikle, kimya, çelik ve gübre fabrikaları gibi ağır sanayi alanındaki üretimdeki herhangi bir sürekli artış ulusal enerji sistemleri üzerinde baskı oluşturabilir.

Güneş ve rüzgar AB’de gazı yerinden etti

Bununla birlikte, hükümetlerin devam eden teşvik çabalarına rağmen bölgesel sanayi faaliyeti 2024’te beklentinin altında kalırsa, enerji üretim şirketlerinin temiz elektrik oranını artırmaya devam etmesi daha kolaylaşacak.

Büyük hükümet ihalelerinin açılması planlanıyor

Reuters’in aktardığına göre, 2024 yılında Avrupa’daki sanayi tüketim ve üretimi ne olursa olsun, enerji geliştiricilerin, özellikle Almanya, İngiltere, İspanya, Fransa ve Danimarka gibi kilit pazarlarda rüzgar enerjisi proje inşaatı ve şebeke bağlantısını hızlandırmaları bekleniyor.

Buna ilave olarak, geçen yıl rüzgar enerjisi sektörü işletmelerinde yaşanan aksaklıkların ardından imzalanan bölgesel Avrupa Birliği politika anlaşmalarından sonra, 2024 yılında yeni rüzgar enerjisi kapasitesi için hem karada hem de denizde çeşitli hükümet ihalelerinin açılması bekleniyor.

S&P Global‘e göre Almanya, 2024 yılında 8 gigawatt (GW) yeni offshore kapasitesi için ihale açmayı planlarken, Danimarka’nın bu yıl toplam 9 GW offshore projesi için ihale duyurusu yapacağı belirtiliyor.

Fransa ise güney kıyısı açıklarında toplam kapasitesi 280 megawatt’a (MW) kadar ulaşan iki yüzer rüzgar santralinin inşasını destekleme kararı aldı. Ülkede önümüzdeki yıl boyunca rüzgar enerjisi yatırımlarında hız kesilmeyecek.

Bu yatırımlar ve diğer projeler devreye girdikçe, Avrupa’nın toplam rüzgar üretimini 2023’ün tamamında üretilen 604 TWh’nin üzerine çıkarmasına ve temiz enerji üretiminde önemli artış sağlamasına kesin gözüyle bakılıyor.

 

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.