SağlıkKoronavirüs SalgınıManşetTürkiye

Avrupa İlaç Ajansı: Türkiye Turkovac aşısıyla ilgili başvuru yapmadı

0
Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Türkiye’de üretilen ve kısa süre önce kullanılmaya başlanan Turkovac aşısıyla ilgili kendilerine herhangi bir başvuru yapılmadığını açıkladı.

Bu, henüz hakemli bir dergide araştırma sonuçları yayınlanmayan aşıyla ilgili Avrupa Birliği’nin tepe kuruluşu olan EMA’nın gerekli  incelemeyi yapamaması ve dünyada da geçerliliğinin olmayacağı anlamına geliyor.

Sözcü’nün sorularını yanıtlayan Amsterdam‘daki ilaç ajansı, “Turkovac adlı aşının Covid-19’a karşı kullanım amacıyla, Avrupa Birliği’nde kullanım onayı alabilmesi için bize bir başvuru gelmesi gerekiyor. Oysa böyle bir başvuru yok” dedi.

‘Gelirse inceleriz’

Başvuru yapılması halinde anında bilgi verileceğini ve kuruluşun web sayfasında yayınlanacağını belirten EMA yetkilileri, “Başvuru gelirse, aşı hakkında yorum yapabiliriz. Son fazdan verileri inceleyerek, bunların doğruluğunu- kullanılabilirliğini daha iyi anlayabiliriz” dedi.

Avrupa Birliği İlaç Ajansı, ancak Faz 1, 2 ve 3. aşama deneyleri tamamlandıktan sonra aşıları “acil kullanım onayı” için incelemeye alıyor. Ardından da, aylar süren araştırma başlıyor. EMA  onay vermeden, hiç bir aşı  AB üyesi ülkeler, İsviçre, İngiltere, İrlanda, Kanada, ABD ve diğer bir çok ülkede geçerli sayılmıyor. Yani, bu ülkelere girişte aşı zorunluluğu olduğu için sadece EMA ya da Amerikan İlaç Ajansı’nın onayladığı aşılardan yaptıranlar girebiliyor.

Başvurulsa bile sonuç 2023’te

EMA yaptığı açıklamada, BioNTech/Pfizer, Novavax, Moderna, AstraZeneca ve Johnson&Johnson aşılarına acil onay verildiğini duyurdu. Aylar önce başvurusu yapılan Rus aşısı Sputnik V, Çin aşısı Sinovac, Fransız aşısı Sanofi ve Valneva ile ilgili onay süreci de devam ediyor.

Türkiye şimdi başvursa bile, incelemeler ancak 2023’te sonuçlanabilecek.

More in Sağlık

You may also like

Comments

Comments are closed.