ManşetDoğa MücadelesiHayvan Hakları

Av sezonu kapandı, avcılığa karşı mücadele ise sürüyor

0
Kara Avcılığı Kanunu kapsamında 6 Mart Pazar günü itibariyle ülke genelinde av yasağı başladı, 2021-2022 Kara Avcılığı sezonu kapandı.
Yaban hayvanlarının üreme ve yavrulama dönemine girdiğini belirten Yaban Hayatını Koruma ve Dayanışma Derneği (YAKORDER) Başkanı Mustafa Özer, avcılara ve doğa fotoğrafçılarına etik kurallara uymaları gerektiğini hatırlattı.
Özer, “Özellikle Hatay dağ ceylanı, karaca gibi yaban hayvanlarının doğal ortamlarda yavrusu tek bulunduğunda alınmamalıdır, çünkü anne yaban hayvanı o bölgede beslenmeye çıkmış olabilir. Yavrunun terk edildiğine kanaat getirilirse yerel birimlerle temas kurulabilir” dedi.
Kara Avcılığı Kanunu kapsamında ilgili kurallara uymayanların Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından cezalandırıldığını hatırlatan Özer, vatandaşların yasak bölgelerde avlananları bildirmek için başvurabilecekleri kurumları şöyle sıraladı: 112 Acil Çağrı Merkezleri, 81 ilde bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlükleri, İçişleri Bakanlığına bağlı kısa adı HAYDİ olan Hayvan Durum İzleme Mobil Uygulaması.

Bolu’da kızıl geyikler için mücadele sürüyor

Öte yandan hayvan hakları aktivistleri ve kuruluşlarının nesli tehlikede olan yaban hayvanlarının avlanmasına karşı yürüttükleri hukuki mücadeleler devam ediyor.
Vegan Derneği Türkiye (TVD)‘nin, Bolu‘da öldürülmesi için ‘av ihalesi’ başlatılan 15 kızıl geyiğin yaşam hakkını savunmak için Ekim 2021’de Tarım ve Orman Bakanlığı‘na açtığı dava, 4 Mart’ta Bolu Adliyesi‘nde görüldü. Davanın 15 gün içinde sonuçlanacağı bekleniyor.
Duruşma sonrası adliye önünde “Yaşam hakkı satılık değildir”, “Katletmek için yaşatıyorlar” ve “Av cinayettir, yasakla” pankartlarıyla yaptıkları basın açıklamasında aktivistler, avcılığın Türkiye çapında tamamen yasaklanması için mücadeleyi büyüteceklerini söyledi.

TVD yönetim kurulu üyesi Güzide Erden, yaklaşık beş ay süren dava boyunca Bolu İdare Mahkemesi’nin avlanmayı bu süre içinde geçici olarak durdurmasının son derece önemli olduğunu kaydetti ve şöyle dedi:
“Hayvanlar kimsenin malı değildir. 15 kızıl geyiğin yaşamının satılığa çıkarıldığı “av turizmi” ihalesi daha fazla beklemeden iptal edilmelidir. İnsan harici hayvanların yaşam hakkı; hasat raporu, kırsal kalkınma, katkı payı, ekonomik kazanç, turizm potansiyeli ve hatta ‘koruyucu veterinerlik’ adı altında, av şirketleri ve bakanlık işbirliğiyle yurtdışından ve Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen avcılara pazarlanamaz.”
TVD’nin de vekilliğini üstlenen Hayvan Hakları ve Etiği Derneği’nden avukat Hacer Gizem Karataş ise duruşmaya ilşkin, “Bugün yine Tarım ve Orman Bakanlığı ve davaya müdahil olan av şirketinden kabul edilemez savunmalar dinledik. Kaçak avcılığı engellemek bizzat Bakanlığın sorumluluğunda iken, kaçak avcılığın başka bir yöntemle engellenemeyeceği, mecburen av ihalelerinin açılması gerektiği savunmaları yapıldı. Bu savunmaların hepsinin geçersiz olduğu açıktır” dedi.

Adana’da 70 yaban keçisi korunma bekliyor

Av turizmi kapsamında Adana, Mersin, Hatay, Niğde ve Kayseri’de nesli tükenme riskiyle karşı karşıya olan 70 yaban keçisinin öldürülmesine engel olmak için Hayvan Hakları ve Etiği Derneği ve TVD’nin 27 Eylül 2021 günü yürütmenin durdurulması talebiyle açtıkları davanın duruşması 17 Şubat’ta Adana‘da görüldü.

Duruşma sonrası davacı dernekler, Ankara ve Adana Baroları’nın Hayvan Hakları Merkezleri’nden avukatlar, Hayvan Hakları İzleme Komitesi avukatları ve Adana Vegan İnisiyatifi’nden aktivistler basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, “Davayı açtığımız 27 Eylül’den bu yana öldürülmelerine engel olunabilecek kaç yaban keçisinin ise katledildiğini bilmiyoruz. Çünkü bu konuda yine, av katliamından sorumlu olan yetkili kurum Tarım ve Orman Bakanlığı’na CİMER üzerinden yaptığımız bilgi edinme başvurusuna hala cevap verilmedi” dendi.

Avukat Hacer Gizem Karataş, daha önce Danıştay‘ın verdiği emsal kararlarla Konya ve Mersin’deki yaban hayvanlarının öldürülmesi için açılan ihalelerin iptal edildiğini hatırlatarak, “Canlar ölmeye devam ettiği ve yaşam hakkının telafisi olmadığı için, bir an önce av ihalesinin, daha fazla cana mal olmadan iptal edilmesini talep ediyoruz” dedi.

Konya ve Mersin’deki yaban keçileri kurtulmuştu

Yine TVD tarafından tarafından açılan Konya‘da 7 Anadolu yaban koyunu (Ovis gmelini anatolica ile 3 yaban keçisinin (Capra aegagrus)) ihale ile avlanmasına ilişkin dava, nesli tükenme tehlikesi altında olan yaban keçilerinin lehine sonuçlanmış ve davada Tarım ve Orman Bakanlığı’nın savunmasını yetersiz bulunarak ihale iptal edilmişti.

Anadolu yaban koyunu ve keçisi avına yargıdan bir kez daha ret

Mersin Barosu‘nun, ‘hayvanın zevke ve cinayete konu edilmesinin hukuka aykırı olduğu, cinayetin spor olarak kabulünün mümkün olmadığı, hayvanların yaşam hakkının ihlal edildiği’ gerekçesiyle 28 Mayıs 2021 tarihinde Mersin bölgesindeki 39 yaban keçisinin avlanmasına izin verilen ihalelere karşı açtığı davada da Danıştay, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın  yürütmesinin durdurulmasına hükmetmişti.

Danıştay, yaban keçisi avı ihalesini iptal etti

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.