ManşetTürkiye

Arınç, Gökçek aleyhine çalışmış

0

Wikileaks‘te son yayınlanan belgelerin son yerel seçimlerle ilgili olanına göre Ankara’da Melih Gökçek’in aday olmaması yönünde AKP içerisinden de çalışanlar olmuş.

AKP’den Bülent Arınç, Hayati Yazıcı ve İdris Naim Şahin, Melih Gökçek aleyhine kulis yapmışlar. Ancak ortaya çıkan kaset tüm planları bozmuş.

Yerel seçimlerde Melih Gökçek yerine Turgut Altınok’un aday gösterilmesi için Başbakan Erdoğan’a baskı yaptığı iddia edilen AKP’nin bugün de etkili üç ağır topunun çabaları, Erdoğan’ın Gökçek’i tercih etmesi dolayısıyla tamamen sonuçsuz kaldı.

ABD Dışişleri bBkanlığı’na giden belgede Gökçek’in bir danışmanının su zammı nedeniyle yüzbinlerce Ankaralı’nın temiz su içemediğine ilişkin sözleri de kayda geçti.

Wikileaks’te yer alan 9 Şubat 2009 tarihli bir ABD Ankara Büyükelçiliği telgrafında, yaklaşan 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde Ankara’daki yarış incelendi. Burada Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in danışmanlarından birinin sözlerine yer verildi. Danışmanın başlarda bazı AKP ağır toplarının yeniden aday gösterilmesine karşı çıkmasına rağmen, Melih Gökçek’in parti karargahında tam destek sağladığını söylediği belirtildi. “Hizmete Özel” kripto şu iddialarla devam etti:

“Danışman bize AKP milletvekili ve eski Meclis Başkanı Bülent Arınç, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ve Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin’in Kasım ve Aralık aylarında Başbakan Erdoğan’ı, Gökçek’i AKP’nin Ankara adayı yapmaması için ikna etmek amacıyla parti içi bir girişim başlattıklarını açıkladı. Bu güçlü grup Ankara’nın ilçesi Keçiören’in belediye başkanı Turgut Altınok’un, AKP’nin büyükşehir belediye başkanı olarak ‘tüm oyları silip süpürme’ teklifini destekledi. AKP’nin yaptırdığı, Gökçek’e yaklaşık yüzde 59, Alnıtonok’a yüzde 6 veren bir dizi ankete karşın bu grup Başbakan’a Altınok’u seçmesi için baskı yapmayı sürdürdü. Gökçek’in eski arkadaşı Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ise, Başbakan’a Gökçek seçilmezse AKP’nin belediye başkanlığını kaybetme riski olacağını anlatarak savunmaya geçti. Erdoğan sonunda Gökçek’i tercih etti.

Turgut Altınok, adaylık sürecinde, bu kriptonun yazılmasından yaklaşık on gün sonra ortaya sürülen bir video kaseti nedeniyle, 29 Mart 2009 yerel seçimleri için bağımsız aday olmayacağını da açıkladı ve yarışta devre dışı kaldı. Ancak kriptoda yazılanlar, Altınok’un AKP içinde hiç de küçümsenmeyecek bir desteğe sahip olduğunu ortaya koydu.

Belgede “Gökçek’in danışmanı aynı zamanda Belediye Başkanı Gökçek’in ekibinin, aralarında suya mantıksız fiyatlamanın da bulunduğu hatalar yaptığını, bunun yüzbinlerce kişinin temiz içme suyuna erişememesi sonucu doğurduğunu söyledi. Ancak seçmenler Gökçek’in hizmetler açısından genel performansının sıra dışı olduğunun farkına vardı. Bu sicil, Gökçek’in popülaritesi yanında görece kolay bir zafere yolaçacak” ifadeleri yer aldı.

(Ajanslar)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.