Ekolojiİklim KriziManşet

Amazon’da orman tahribatı 2023’te yarı yarıya azaldı

0
Amazon

Amazon yağmur ormanlarında yaşanan ‘ormansızlaşma’ oranı, 2023’te yüzde 50’ye yakın bir oranda azaldı. Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü‘nün (INPE) verilerine göre bu oran, bölgede son beş yılın en düşük ormansızlaşma oranı.

BBC’nin haberine göre, önceki yıllara göre daha az olsa da tahrip edilen alan, hala çok fazla, 4 bin 702 kilometrekare genişliğinde; bu da neredeyse İstanbul‘un büyüklüğüne denk geliyor.

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, göreve başladığı bir yıl önce 2030’a kadar Amazon’daki orman tahribatını sona erdirmeyi taahhüt etmişti. INPE’nin ön verilerine göre, 2023’te Amazon’da 5 bin 153 km² alan yok edildi. Bu, 2022 yılında 10 bin 278 km² olan ormansızlaşma alanından oldukça düşük.

Amazon havzasındaki yasa dışı faaliyetler ormansızlaşma tehdidi yaratıyor
Brezilya’nın otoyol projesi Amazon’da ormansızlaşmayı tetikleyebilir

Devlet Başkanı Lula, 2022 yılındaki COP27 iklim zirvesindeki konuşmasında, Amazon yağmur ormanlarını yeniden canlandırma sözü vermiş ve iklim suçlularını takip etme taahhüdünde bulunmuştu. Yağmur ormanlarının yıkımı, eski başkan Jair Bolsonaro‘nun yönetimi altında 12 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Brezilya Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığı, dünyanın en büyük yağmur ormanı olup, yüzde 60’ı Brezilya’da bulunan Amazon ormanlarındaki tahribatı önlemek için bir “sıfır orman tahribatı” planları olduğunu açıkladı ve bu düşüşün, hedefe ulaşmakta ilk adım olduğunu söyledi.

Bakanlık ayrıca, Amazon’daki yasa dışı faaliyetlerle mücadelede hükümetin taahhüdünün devam ettiğini ifade etti. Çevre koruma kurumu Ibama‘nın artan denetim çabalarının, Brezilya’daki orman tahribatındaki düşüşü sağlamada önemli bir rol oynadığı belirtildi.

Brezilya Çevre Bakanı Marina Silva, düşen oranın Ibama’nın yağmur ormanlarındaki devam eden çalışmalarının bir “yansıması” olduğunu söyledi.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.