Kültür-SanatManşet

Altın Portakal’da sansüre rest, belgesel filmler yarışmadan çekildi

0

Gezi eylemleri temalı belgeselin Altın Portakal Film Festivali’nin programından çıkarılmasına, 11 belgesel filmin yönetmen ve yapımcısı da tavır aldı: Filmler festivalden çekildi.

11 film arasında sansürlenen ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’ de var.

16 altın portakal...

’51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Yönetimine ve Kamuoyuna’ başlıklı açıklama şöyle:

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali ön-jürisi tarafından yarışma bölümüne seçilen belgesel filmlerimizin TCK’ya göre değerlendirilmiş olması ve ardından bir arkadaşımızın filminin sansür mekanizmasına takılarak yarışma dışı bırakılmasıyla başlayan kriz, festival yönetimince son ana dek sorumluluk üstlenmeyen ve polemiklere sebebiyet veren bir tarz ile yönetilmiştir.

En başından beri asıl meselenin filmlerimizin TCK maddelerine göre değerlendirilmesi, sansürün meşrulaştırılması sorunu olduğunu söylememize rağmen, sinema dünyasını bölen, spekülasyonların ve manipülasyonların etkin olduğu bir tartışma ortamı yaratılmıştır.

Bizim, festivalin yapılabilmesine dair beklentilerimiz gerçek anlamda festival yönetimince karşılığını bulmamıştır. Yapılan son açıklamanın da meselenin özünü çözmeye dair olmadığını büyük bir hayal kırıklığı ile karşıladık.

Festival yönetiminin TCK uygulamalarına dair net bir özeleştiri vermemesi, bizim açımızdan, gelecekte yapılacak olan festivallerde de filmlerimizin bu maddelere göre müdahale görebileceği anlamına geliyor.

Festivale sayılı günler kala sorunun doğru anlaşılması ve çözülmesi yönündeki umudumuzu yitirmiş olmanın üzüntüsü içerisindeyiz.

Festivalin gerçekleşmesini çok önemli buluyoruz fakat filmlerimizin sansür mekanizmaları yaratılarak değerlendirilmemesini ve sanatsal özgürlüğün güvence altına alınmasını her şeyden daha çok önemsiyoruz.

Aşağıda imzası olan, Ulusal Belgesel Yarışma bölümünde yer alan yönetmen ve yapımcılar olarak filmlerimizi festivalden çektiğimizi üzülerek bildiriyoruz.

Albina Özden, Ayris Alptekin, Fehime Seven, Nazlı Bulum, Sefa Tokgöz – Ben Bir Slogan Buldum Anem Benim Yanımda

Devrim Akkaya, Cem Doruk – Diyar

Yasin Semiz – Eymir Neden Paylaşılamadı?

Zeynel Koç, Cenk Örtülü – Kêl / O İklimde Kalırdı Acılar

Emel Çelebi – Külkedisi Değiliz

Cem Kaya – Motör

Ender Yeşildağ – Sessiz Çığlık

Güliz Sağlam, İlker Berke – Tepecik Hayal Okulu

Ahmet Yurtkul – Uzak

Reyan Tuvi – Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek

Deniz Yeşil – Yollara Düştük

 

(Diken)

You may also like

Comments

Comments are closed.