İklim KriziManşet

Almanya’da enerji krizine acil yanıt: Kapatılan kömür santrali tekrar faaliyete geçti

0

Almanya‘da kapatılmış kömür yakıtlı termik santrallerden ilki tekrar faaliyete geçirildi.

Ülkenin Rus doğal gazına bağımlılığının nasıl azaltılacağı konusunda tartışmalar artarak devam ederken Aşağı Saksonya eyaletinde Çek enerji şirketi EGH‘ye ait santrale nisan ayına kadar tekrar faaliyete geçmesi için acil durum izni verildi.

Habeck: Kötü ama zorunlu seçenek

Ekonomi Bakanı; Yeşiller Partisi’nden Robert Habeck bu kararı kötü ama zorunlu bir seçenek olarak tanımladı. Habeck bunun iklim kriziyle mücadele için atılan adımlar için de bir geriye gidiş olduğunu kabul etti.

Öte yandan Sosyal Demokratlar ve Liberallerle üçlü koalisyon kuran Yeşiller Partisi’nin lideri Ricarda Lang, partisi iktidarda olduğu sürece nükleer santrallerin ömürlerinin uzatılması gibi bir karar alınmayacağını söyledi.

Almanya’daki nükleer santrallerin kapatılması kararı, 2011 yılında Fukuşima felaketi sonrasında alınmıştı. Uzmanlar da ülke için nükleer enerji seçeneğinin yeniden gündeme gelmesinin pek mümkün olmadığı görüşünde, zira çok büyük yatırımlar yapılması, eksik ekipmanların tamamlanması ve insan kaynağı desteği gerekiyor.

Almanya’da nükleer enerjiye veda için son düzlük: Üç reaktör kapatılıyor
Almanya’da nükleerden çıkış Yeşiller’in tarihi başarısıdır!

Rusya gazı azaltmıştı

Almanya sanayi ve konutlar için ihtiyaç duyduğu doğal gaz konusunda büyük oranda Rusya’ya bağımlı ve bunun da önemli bir kısmını Baltık Denizi’nden geçen Kuzey Akım 1 boru hattıyla sağlıyor. Rusya ise bakım ve arıza gerekçesiyle bu hattan pompalanan gaz miktarını yüzde 20’ye düşürmüştü.

Rusya gaz akışını yine kısıyor, AB tasarruf yapmaya çalışıyor
Almanya’dan sonra Fransa: Kapatılan kömürlü santral ‘enerji krizi’ gerekçesiyle yeniden açılacak

Bu kış yeterli doğal gaz olmayacağını tahmin eden yetkililer ise bazı acil durum önlemleri hayata geçirmeye başladı. Kamu binalarının ve yüzme havuzlarının ısıtılması gibi konularda kısıtlamalar getirilirken şirketlerden de büyük ofisleri soğutma yerine personeli mümkün olduğunca evden çalışmaya teşvik etmesi istendi.

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.