ManşetTürkiye

Alman devlet televizyonu: Türkiye’deki Suriyeliler böbreklerini satıyor!

0

Alman devlet televizyonu ARD’de yayınlanan bir haber programında Türkiye’de zor durumdaki Suriyelilerin böbreklerini satmak zorunda kaldıkları iddia edildi.

 

Almanya’nın devlet televizyonu ARD’de yayınlanan Fakt adlı bir haber programında, Türkiye’de zor durumdaki Suriyelilerin böbreklerini satmak zorunda kaldıkları iddia edildi. Uzun bir araştırma süreci sonrası hazırlanan haber, Türkiye’de sosyal medya üzerinden verilen ilan ve organlarını satanlarla yapılan röportajlardan elde edilen bilgilere dayandırıldı. Buna göre yasadışı organ ticaretinde Suriyeli mültecilerin 6 bin ile 11 bin euro arasında böbreklerini sattıkları bilgisi verildi.

Deutsche Welle Türkçe’nin ARD’den aktardığı habere göre, yasadışı organ ticaretine yönelik en fazla ilanın Facebook üzerinden verildiği belirtildi. Haberi hazırlayan program muhabirine nakil işlemi dahil 30 bin euro karşılığında böbrek sunulduğu da ifade edildi.

Haberde, organ ticaretine aracı olan bir kişinin organ naklinin Doğu Anadolu’daki bir hastanede yapıldığını iddia ettiği de aktarıldı. Ancak muhabirlerin bu iddiayı teyit edemediklerine dikkat çekildi.

Haberde zor durumdaki mültecilerin sattıkları böbreklerin alıcılarının daha ziyade Batı ya da Suudi Arabistan’dan olduğu da öne sürüldü.

Suriye’de iç savaşın başlamasından bu yana yasadışı organ mafyalarının mültecilerin yoksulluk ve çaresizliklerini fırsat bildikleri ve bu sayede organlarını satacak çok sayıda mülteci bulabildikleri belirtildi. Daha önce de Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin organ ticaretine yönelik haberler de kamuoyuna yansımıştı.

 

(Deutsche Welle Türkçe, ARD)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.