İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

Ahmet Şık’a re’sen iki soruşturma

0

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık hakkında katıldığı canlı yayınlardaki ifadeleri nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iki ayrı soruşturma açıldı.

Başsavcılık tarafından yapılan açıklamalarda, “…Bu devlet katil…. bu devleti yıkmamız gerekiyor…. evet Türkiye Cumhuriyeti devleti bir katil devlettir” ve “Şunu açıklıkla ifade edeyim mi, eğer AKP, bu iktidar bloğu vatansever ve ben terörist isem, onlar gibi vatansever olmaktansa teröristlerin başımın üzerinde yeri var…. O iktidarı zayıflatacak her türlü politika, bu iktidarın köpek dişlerini kıracak, azı dişlerini çekecek her şey meşrudur” sözleri üzerine re’sen soruşturma açıldığı belirtildi.

‘Bana kızanlar şimdi Peker’den öğreniyor’

Önceki gün Medyascope’ta katıldığı programda Sedat Peker‘in videolarını değerlendiren Şık şöyle konuşmuştu: “Bana hep ‘Devlete katil demiş adam’ deniyor. Evet, devlet katil kardeşim. Şimdi bana bunu söylediğim için kızanlar, Sedat Peker’in devletin katil olduğunu anlattığı videolarda ‘Aa öyle miymiş’ diyorlar ya da alkışlıyorlar. Evet, Türkiye’nin devleti katildir, bu kadar. Tıpkı dünyanın diğer devletleri gibi. En ileri demokrasilerin örnek alındığı ülkelerin tarihinde de kolonizasyon sürecinden ellerine bulaşmış ve ne kadar yıkasalar da çıkmayacak kan vardır. Bütün devletlerin tarihi kanlıdır. Türkiye bundan azade değil ki.”

2019 yılının mart ayında TELE1’de katıldığı ‘Türkiye’nin Seçimi’ programında söyledikleri de soruşturma konusu olan Şık, “Şunu açıklıkla ifade edeyim mi, eğer AKP, bu iktidar bloğu vatansever ve ben terörist ise, onlar gibi vatansever olmaktansa teröristlerin başımın üzerinde yeri var… O iktidarı zayıflatacak her türlü politika, bu iktidarın köpek dişlerini kıracak, azı dişlerini çekecek her şey meşrudur” demişti.

‘Yargılanacaksam eksik tespit yaptığım için olmalı’

Hakkında açılan soruşturmalarla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Şık, “Devlet katil sözlerim nedeniyle eleştirileceksem/yargılanacaksam eksik tespit yaptığım için bu olmalı. Çünkü devlet seri cinayetler işleten bir katildir. Hiçbir devlet yoktur ki elinde kan olmasın” ifadelerini kullandı.

Aynı savcılıktan aynı suçlamaya ‘ifade özgürlüğü’ kararı

You may also like

Comments

Comments are closed.