ManşetTürkiye

Ahmet Şık ve Nedim Şener 1 yıldır cezaevinde

0

Gazeteciler, Ahmet Şık ve Nedim Şener’in tutuklanmasının birinci yılında cezaevindeki 104 gazeteci için yürüyecek. “Ahmet ve Nedim’in Gazeteci Arkadaşları”nın (ANGA) düzenleyeceği protestoda, Terörle Mücadele Kanunu ve Özel Yetkili Mahkemeler’in kaldırılması talep edilecek.

Gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener, 3 Mart 2011’de Odatv davası kapsamında gözaltına alınıp tutuklandı. Meslektaşları Şık ve Şener’in tutuklanmasının birinci yılında cezaevindeki 104 gazeteci ve dağıtımcı için yürüyecek ve basın üzerindeki baskıları protesto edecek.

ANGA’nın düzenleyeceği yürüyüş için yapılan çağrıda, bir yıl içinde tutuklanan gazetecilerin sayısının üç kat arttığına dikkat çekilerek, “beğenilmeyen köşe yazarı ve basın emekçilerinin de işten atıldığı” söylendi. Çağrıda, “Meslektaşlarımız, bir korku ikliminin dayattığı sansürle boğuşuyor. Ama, içerde ya da dışarıda, hiçbirimiz susmuyoruz ve korkmuyoruz. Bizler ANGA olarak Cumartesi sabahı cezaevindeki 104 gazeteci ve 35 dağıtımcıyı unutmadığımızı, unutturamayacaklarını haykırmak için Taksim’de buluşup Galatasaray’a yürüyeceğiz. Bir gün hepimizin ‘terörist’ ilan edilebileceği tehdidiyle susmamızı emreden TMK’nın ve muhalifleri ‘özel bir hukuka tabi tutan’ ÖYM’lerin kaldırılmasını; gazetecilere ve ifadeye özgürlük isteyen herkesi de bekliyoruz” denildi.

Protesto yürüyüşü 3 Mart Cumartesi günü saat 11.00’de Taksim meydanından başlayacak ve Galatasaray’da son bulacak.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.