İklim KriziManşetTürkiye

Ağrı Dağı’nın buzulla kaplı zirvesi her geçen gün eriyor

0
Fotoğraf: DHA

Türkiye’nin en yüksek dağı olan ve Türkiye‘nin çatısı olarak nitelendirilen Ağrı Dağı‘nın buzulla kaplı zirvesinin her geçen gün eridiği kaydedildi.

Ağrı Dağı’nın zirvesinde bulunan 10,2 kilometrekarelik alana sahip şapka buzulu; güneyden Ağrı Doğubayazıt‘taki Öküz Deresi‘ne, kuzeyden ise Iğdır Aralık‘taki Cehennem Vadisi’ne kadar uzanıyor.

Buzulların erimesini Ağrı Dağı’nın ağlamasına benzeten, Erzurum Alpin Doğa Sporları Kulübü Başkanı ve dağ kayağı ile tur rehberliği yapan Mustafa Tekin, “Buzulların yerini artık kara parçaları aldı” dedi.

‘Sadece buzullar değil dünyamızı hızlı bir şekilde kaybediyoruz’

DHA‘da yer alan habere göre, Mustafa Tekin, Öküz Deresi diye anılan vadinin buzullarla kaplı olduğunu, ancak tamamen eriğidini söyledi:

Profesyonel dağcı ve dağ rehberiyim. Yaklaşık 23 yıldır Ağrı Dağı’na tırmanıyorum. 200’ün üzerinde faaliyete katıldım. Bu son 23 yılda Ağrı Dağı’ndaki ciddi değişim, gerçekten korkutucu boyutta çünkü inanılmaz hızlı bir şekilde buzullar eriyor. Özellikle son 10 yılda ‘Öküz Deresi’ diye tabir edilen vadi, buzullarla kaplıydı ama şu an tamamen eridi. Buz eriyince alttaki kara parçaları ortaya çıktı ve erime çok hızlı bir şekilde devam ediyor.

Ağrı Dağı’na 4 tırmanış rotası var. 15 yılda bu rotalarda yönüne göre 70 ile 100 metre arasında bir erime oldu. Zaman zaman erimeden dolayı dağın altındaki yerleşim alanlarında sele neden oluyor. Küresel ısınma gerçekten de korkutucu boyutta. Herkes elini taşın altına koyup buna bir çözüm yolu bulmalı. Sanırım bu nesil, buzulların bittiğini görecek. Maalesef durum korkutucu boyutta. Bu hızlı erimeden dolayı zaman zaman sel de olabiliyor. Dere yataklarından çamurlu su, buzul suları geliyor. Maalesef sadece buzullar değil dünyamızı hızlı bir şekilde kaybediyoruz. Bir an önce el ele verip, bu kaybın önüne geçmeliyiz yoksa yaşayacağımız başka bir dünya yok.”

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.