Sivil Toplum

Acil yasa aranıyor

0

Pembe Hayat Derneği, TBMM’yi nefret suçları yasasını çıkarmaya çağırıyor. Sadece LGBT bireylere yönelik olanları değil, etnik ve dini temelli nefret suçlarını da kapsayacak bir yasal düzenleme; uzun zamandır Türkiyeli pek çok farklı sivil toplum kuruluşu, akademisyen ve aktivist tarafından talep edilmekte. Böyle bir yasanın eksikliği, ayrımcı saik ile işlenen pek çok suçun adi suç olarak yargılanmasına ve böylece toplumdaki ayrımcılık üreten mekanizmaların önünün hukuki yaptırımlar ile kesilememesine neden oluyor. Pembe Hayat Derneği’nin açıklaması şöyle:

Basına ve Kamuoyuna;

Pembe Hayat Derneği olarak, son dönemde trans bireylere yönelik gerçekleştirilen nefret cinayetleri konusunda son derece kaygılıyız. Biz trans bireyler, istihdam, eğitim ve hizmetlere erişim gibi alanlarda yaşadığımız sistematik ayrımcılık pratikleri, polis şiddeti, ayrımcı mevzuat gibi sorunlar yetmezmiş gibi bir de, göz göre göre nefret cinayetleri sonucu öldürülmekteyiz ve sesimizi yetkililer duymamaktadır. Yaşanan cinayetler sonrası kolluk kuvvetleri soruşturma aşamasında isteksiz davranmakta, zanlıların yakalanması sonrası kovuşturma evresinde adli birimler “ağır tahrik” indirimleri ile zanlıları ödüllendirmekte, yasa yapıcılar ve karar vericiler ise var olan ayrımcı mevzuatı değiştirmemekte ve tarafımızca talep edilen Nefret Suçları Yasası ve Ayrımcılık Karşıtı Yasa gibi çalışmalar için hiçbir adım atmamaktadırlar.

Bütün bu faktörleri de göz önünde bulundurarak, 15 Ekim 2010 tarihinde, saat 11.00´de TBMM önünde yasa yapıcı ve karar vericilerin gözleri önünde bir defa daha trans bireylerin maruz kaldığı nefret cinayetlerini protesto eden ve demokratik taleplerimizi dillendiren basın açıklamamızı yapacağız. Türkiyeli bütün demokratik kitle örgütleri, hak savunucuları ve vatandaşları, trans bireylerin yaşadıkları hak ihlallerine karşı basın açıklamamıza katılmaya çağırıyoruz.

“Nefret”in değil, eşitlik ve adalet taleplerinin önemsendiği bir dünya için…
Basın açıklaması sonrasında Sakarya Caddesi´nde kamuoyunu yaşanan hak ihlalleri noktasında bilgilendirmek amacı ile stand açarak taleplerimizi dillendireceğiz. Ardından saat 17.00´de ise, çeşitli illerden katılım gösteren insan hakları savunucuları ile birlikte Sakarya Caddesi´nden Yüksel Caddesi´ne yürüyeceğiz.

Pembe Hayat Lezbiyen Gey Biseksüel Travesti Transeksüel Dayanışma Derneği

More in Sivil Toplum

You may also like

Comments

Comments are closed.