İfade ÖzgürlüğüLGBTİ+Manşet

Kuir Fest’e yasak geldi: ‘Kışı ısıtmamıza engel olamayacaklar!’

0
Kuir Fest

Pembe Hayat Derneği tarafından organize edilen ve 23-25 Şubat tarihleri arasında Goethe Institut Ankara, Makina Mühendisleri Odası Eğitim ve Kültür Merkezi ve Mülkiyeliler Birliği’nde gerçekleşmesi planlanan etkinlikler, Ankara Valiliği Hukuk İşleri Şube Müdürlüğü tarafından yasaklandı.

Dernek tarafından sosyal medya kanalları üzerinden yapılan açıklamada, “İlgili valilik biriminin yetkisi dışında verdiği, dosya numarası dahi konmaya tenezzül edilmemiş seri kopya yasak kararı 22 Şubat Cuma günü Makina Mühendisleri Odası Eğitim ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiğimiz açılışın başlamasına yarım saat kala, kolluk kuvvetleri tarafından tebliğ edildi” denildi.

Pembe Hayat Derneği olarak avukatımız aracılığıyla yürütmenin durdurulması için İdari Mahkeme’ye başvurduk. Elimize tutuşturulan bu seri kopya yasak kararını artık ezberledik. Daha önce de film izlemesi, piknik yapması, yürümesi, çay içmesi, bir araya gelmesi yasaklanan lubunya için bu ne ilk, ne de son çerçevesi hukuk olmayan yasak uygulaması.

Valiliğin açıklamasına göre, yıllarca Ankara’da düzenlenen festival, “kamu düzeninin, genel sağlığın ve genel ahlakın, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla” yasaklandı.

Kuir Fest: ‘Bir dakikamız bile yok’

Pembe Hayat Derneği’nin Kuir Fest’in yasaklanmasına ilişkin, “Şunu tekrar hatırlatmak isteriz; Pembe Hayat KuirFest, 2017 Ankara lubunya etkinlikleri yasakları ve akabinde idari baskıları deneyimlemiş, ana ayağını İstanbul’a taşımak zorunda kalsa da her seferinde yasakları yasaklamış, yasaksızlık özlemiyle her yıl yeni yollar açmış bir lubunya festivalidir” denildi.

Kararla ve kararı alan kişilerle mücadelenin hukuk zemininde süreceğini belirten  Pembe Hayat Derneği, “Ancak şu anda bu aklın sınırlarını zorlayan kür gerekçeler silsilesine, numarasız boş kağıda, ya da karara ayıracak bir dakikamız bile yok. Vaktimizi dahi çalmanıza izin vermeyeceğimiz kadar ezberledik” dedi.

12. Pembe Hayat Kuirfest, küründen online bir şekilde etkinliklerini aksatmadan devam edecek. Sen saatini ayarla, takvimini değiştirme ve bizden haber bekle lubunya. #DöndümBak dedik bir kere aşkım, kışı ısıtmamıza engel olamayacaklar!

12. Pembe Hayat KuirFest, başladığı yere dönüyor: 23 Şubat’ta Ankara’da

You may also like

Comments

Comments are closed.