Türkiye

7 İl’de Ergenekon operasyonu

0

Zirve Yayınevi davası kapsamında 7 ilde arama yapılıyor. Evi arananlar arasında ilahiyat profesörü Zekeriya Beyaz da var.

Ergenekon davasıyla birleştirilen Malatya’daki Zirve Yayınevi katliamı soruşturması kapsamında İstanbul, Ankara, Malatya, Antalya, Konya, Trabzon ve Adana’da bazı adreslerde arama yapılıyor.

İstanbul’da evi arananlar arasında ilahiyat profesörü Zekeriya Beyaz da var.

Zekeriya Beyaz aramanın misyonerlikle ilgili çalışmaları hakkında olduğunu söyledi.

‘SAİD-İ NURSİ’YLE  İLGİLİ  KİTAP TASLAĞINI ALDILAR’
Zekeriya Beyaz’ın kızı Gökçen Beyaz da aramayla ilgili, “Sabah erken saatlerde polis bir arama kararıyla birlikte geldi. Ergenekon operasyonu kapsamında, Doğu Perinçek ve Hurşit Tolon’un misyonerlikle ilgili, kışkırtıcı söylemlerde bulundukları ve babamın da bunun içinde olduğuna dair arama kararı vardı. Evden misyonerlikle ilgili hiçbir belge alınmadı. Evden sadece Said-i Nursi ve Nurculukla ilgili çıkacak olan bir kitap vardı sadece onunla ilgili belgeleri aldılar” diye konuştu.

KÜÇÜK: CİNAYETTE ADI GEÇENLERLE BİR İLGİM YOK
Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Küçük’ün evinde de arama yapılıyor.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, soruşturma kapsamında sabah saatlerinde, Küçük’ün Eryaman’daki evinde arama başlattı.

Edinilen bilgiye göre, Prof. Dr. Abdurrahman Küçük hakkında tutuklama kararının olmadığı sadece arama kararı bulunduğu öğrenildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda evinde arama yapıldığını belirten Küçük, ”Malatya’daki cinayetle ilgili olarak arama kararı var. Kitaplara, dergilere, bilgisayar kayıtlarına bakıyorlar. Benim bu tür olaylarla ilgili uzaktan yakından ilgim yok” diye konuştu.

Kendisinin bilim adamı olarak misyonerlik konusunda araştırmalar yaptığını ve kitaplar yazdığını söyleyen Küçük, ”Zirve Yayınevi cinayetinde adı geçenlerle bir ilgim yok. Onları ne tanırım ne de telefonla konuştum” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şahin Filiz’in kampüsteki lojmanında arama yapılıyor.

AÜ Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz’in evine gelen polisler, arama başlattı.

Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kadir Albayrak’ın lojmandaki evinde ve fakültedeki odasında arama yapılıyor.

Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Doç. Dr. Albayrak’ın ÇÜ Balcalı Yerleşkesi’ndeki evi ile fakültedeki odasında arama başlattı.

Doç. Dr. Albayrak’ın üniversitede dinler tarihi ve metodolojisi, mukayeseli halk inançları, dinlerarası ilişkiler ve diyalog imkanları konularında lisans ve yüksek lisans dersleri verdiği öğrenildi.

Konya’da da Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın’ın evinde arama yapılıyor.

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümünde uzun yıllar görev yapan Prof. Dr. Aydın’ın geçen yıl emekli olduğu fakat üniversitede halen ders verdiği öğrenildi. (Ntv, Ajanslar)

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.