İklim KriziManşet

350.org, Paris İklim Zirvesi’nde “fosilsiz gelecek” toplantısı düzenledi

0

350.org Hareketi, Mayıs 2016’da başlayacak olan küresel eylemleri duyurmak için bugün (10 Aralık Perşembe) Paris’te İklim Zirvesinde bir basın toplantısı gerçekleştirdi. 350.org’un kampanyasının kapsamında Türkiye de var.

350.org Küresel Yöneticisi Payal Parekh

350.org Küresel Yöneticisi Payal Parekh

Dünya’nın dört bir yanından iklim adaleti konusunda çalışmalar yürüten sosyal hareketlerin katılımıyla 2016 Mayıs’ında fosil yakıtları yer altında tutmak ve %100 yenilenebilir enerjiye geçişi hızlandırmak için şiddetsiz eylemler yapılacağının açıklandığı basın toplantısında, 350.org Küresel Yöneticisi Payal Parekh ve Greenpeace Uluslararası Direktörü Kumi Naidoo ile beraber Türkiye’den Ekoloji Kolektifi üyesi Cem Gündoğan, medya ve kamuoyu ile görüşlerini paylaştı. Basın toplantısına aynı zamanda Nijerya’dan Nnimo Bassey ve Filipinler’den Lidy Nacpil de katıldı.

İlk eylem 12 Aralık’ta Paris’te

Türkiye dahil birçok ülkede Mayıs’ta arasında kömür ve termik santral karşıtı doğrudan barışçıl eylemler yapacaklarını ifade eden 350.org’dan Payal Parekh, “Dünyanın dört bir yanından insanlar bir araya gelerek 2016’da fosil yakıt endüstrisinin peşini bırakmayacak. İlk eylemimiz de 12 Aralık’ta burada, Paris’te olacak.” dedi.

50

Greenpeace Uluslararası Direktörü Kumi Naidoo

Greenpeace’den Kumi Naidoo ise, gelecek yıllardan itibaren, eylemliliklerini stratejik olarak planlayacaklarını, Sadece karbon emisyonlarına sebep olan fosil yakıt şirketlerini değil bu şirketlerin doğayı kirletmesinde sorumluluğu olan karar vericileri de hedef alacaklarını belirterek ekledi, “Liderler, önümüzdeki birkaç saatte olabilecek en iddialı anlaşmayı yapmalarını istediğimizi anlamalılar. Fakat Paris’ten ne çıkarsa çıksın fark etmez, herkes için temiz, adil ve sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji odaklı gelecek mücadelemiz başladı ve bu mücadele durdurulamaz.”

Türkiye’den Ekoloji Kolektifi adına toplantıya katılan Cem Gündoğan, ise şöyle konuştu;

46-cemgundogan

Ekoloji Kolektifi adına toplantıya katılan Cem Gündoğan

“İklim sorununun, toplumumuzda, ekonomimizde ve dünyamızda yapmamız gereken sistematik dönüşümden başka çözümü olamaz.
Yetmişten fazla kömür santrali planı ile Türkiye, dünyada en çok kömür santrali yapmayı amaçlayan dördüncü ülke. Emisyonlarımızın yaklaşık yüzde 33’ünden de kömür sorumlu.

Kömür sadece iklim değişikliğini tetiklemiyor, aynı zamanda yereldeki iklim adaleti mücadelelerinin de önüne engeller çıkarıyor. Kamu sağlığına zarar veriyor, kamu bütçesini sömürüyor ve geleceğimizi yüksek karbonlu ekonomiye bağımlı hale getiriyor.

Bizler bu politikalara karşı çıkıyoruz, yerel hareketler bu politikalara karşı çıkıyor. Örneğin bu sabah Balıkesir’de yerel hareketler yeni planlanan bir termik santral projesine karşı protesto düzenliyor.

Kömüre dayalı geleceği reddediyoruz, biz iklim kaosunu değil yaşamı seçiyoruz.”

Basın Toplantısını İzlemek için:

Yarım saat süren basın toplantısını tamamını bu link üzerinden izlemek mümkün.

(Yeşil Gazete)

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.